4 lipca 2024 09:58

Testowanie formy przed igrzyskami – Chamonix i Briançon (prowadzenie plus czasówki)

Do rozpoczęcia igrzysk olimpijskich pozostały trzy tygodnie, wspinacze zaczną rywalizację nieco później, 5 sierpnia. Ostatnie testy przed Paryżem odbędą się we wspaniałej alpejskiej scenerii – w Chamonix i Briançon.

Jain Kim wraca na najwyższe podium PŚ (fot. Jan Virt / IFSC)

Jain Kim, PŚ w Chamonix 2023 (fot. Jan Virt / IFSC)

***

Na przestrzeni tygodnia zawodnicy testować będą przedolimpijską formę w dwóch edycjach Pucharu Świata. Obsada w Chamonix i Briançon będzie wyborna, wielu z czołówki nie odpuści sobie startu w tak fantastycznych miejscach. Będą to zarazem trzecie pucharowe rozdania w sezonie 20204 w tych dwóch konkurencjach.

Już 12-14 lipca w Chamonix zobaczymy między innymi Adama Ondrę, Jakoba Schuberta, Toby’ego Robertsa, Sorato Anraku i zwycięzcę ostatnich zawodów kwalifikacyjnych w Budapeszcie, Francuza Leo Avezou. Nie będzie Janji Garnbret, która odpoczywa przed Paryżem, na ścianie pojawią się za to między innymi Jessica Pilz, Ai Mori, Natsuki Tanii i Jain Kim (Koreanka zwyciężyła w Chamonix w ubiegłym roku, niestety nie zobaczymy jej w Paryżu).

Sporych emocji można się spodziewać w czasówkach. Na starcie pojawi się aktualny rekordzista świata Amerykanin Samuel Watson, a gonić go będzie między innymi podrażniony Veddriq Leonardo. Przypomnijmy, że Watson odebrał w tym roku rekord właśnie Indonezyjczykowi – w Wujiang wykręcił nieprawdopodobny czas 4.79 (dotychczasowy rekord wynosił 4.90).

Samuel Watson dwukrotnie pobił rekord świata w Wujiang (fot. IFSC)

Polskę reprezentować będzie w najbliższych dwóch edycjach PŚ Natalia Kałucka. Natalia nie wywalczyła awansu na igrzyska, do Paryża pojadą za to dwie inne nasze sprinterki, Aleksandra Kałucka i Aleksandra Mirosław.

  • 12-14 lipca, Chamonix, Francja – prowadzenie, czasówki
  • 17-19 lipca, Briançon, Francja – prowadzenie, czasówki

Transmisja całego sezonu, w tym najbliższych zawodów w Innsbrucku, na kanale Eurosport Extra (dostęp w player.pl) oraz wybranych edycji w Eurosport 2.

***

Igrzyska w Paryżu odbędą się w dniach 26 lipca – 11 sierpnia, starty wspinaczy (sprinterów i dwuboistów – czyli bouldering plus lina) zaplanowano na 5-10 sierpnia.

Pełną listę wspinaczy, którzy wystartują w Paryżu znajdziecie TUTAJ.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum