2 lipca 2024 17:23

Nowości z Jury Północnej [aktualizacja]

Porcja niełatwych nowości z Jury Północnej. Tym razem kierunek Dolina Wiercicy i Podlesice. Za nowe drogi odpowiadają Marcin Michałek i Waldemar Podhajny.

Waldemar Podhajny na drodze „Stany lękowe” VI.5+ (fot. arch. W. Podhajny)

***

Laboratorium, Dolina Wiercicy

Syte przewieszenia Laboratorium eksploruje Marcin Michałek. W czerwcu otworzył tu drogę Urodzony do wspinania VI.3 (pokrywa się częściowo z możliwością nr 2 w przewodniku „Jura Północna”).

Marcin Michałek na drodze „Urodzony do wspinania” VI.3 (fot. arch. M. Michałek)

To krótka i siłowa linia prowadząca przewieszoną rampą. Marcin pisz o niej tak:

Po dłuższym zastanowieniu zdecydowałem, że droga będzie biegła bez żadnych ograniczników. Startujemy z kamienia na wysokości 2. wpinki. Istnieje możliwość wystartowania z ziemi, natomiast w tym wypadku wykonujemy trudne boulderowe przechwyty będąc zaraz nad wspomnianym kamieniem z ryzykiem lotu w niego.

Droga jest obita siedmioma ringami. Z uwagi na formację, asekuracja jest umieszczona „pod wiszące ekspresy”. Aby ułatwić próby OS/Flash zdecydowałem się zostawić dwa stałe długie ekspresy. Pierwszy ring jest wbity tak, aby zapewnić bardziej komfortowe prowadzenie liny w czasie asekuracji.

[aktualizacja] Autor zdecydował, że droga będzie biegła w dwóch wariantach:

 1. Bez żadnych ograniczników – start z kamienia. Całość wyceniona na VI.3.
 2. Start z ziemi bez kamienia – w tym wypadku wycena drogi to VI.4. Wariant bez kamienia pozostaje jeszcze projektem i czeka na pierwsze przejście.

Biblioteka, Podlesice

Tymczasem na Bibliotece w Podlesicach działał tej wiosny Waldemar Podhajny. Powstało kilka dróg o zaawansowanych trudnościach, do VI.5+.

Na poniższych zdjęciach wrysowane zostały nowości i stare linie. Zacznijmy o nowej propozycji Bunga bunga VI.3+ (linia niebieska), która startuje wspólnie z Figo fago, następnie przy dziupli odbija w lewo na przewieszony filar. Dopisek autora: „ładne zgięcia po pozytywnych chwytach”. Druga z nowości na ścianie to Lęk pierwotny VI.5 (linia czerwona), jej przebieg Waldemar opisuje tak:

Startujemy hardą przewieszoną ścianką na lewo od Bambo 2, w górę do zaciątka i przewieszoną ścianką przez dziuplę do filarka, którym na wierzchołek skały.

Biblioteka: Bunga bunga VI.3+ (linia niebieska), Figo fago VI.2+ (linia żółta), Lęk pierwotny VI.5 (linia czerwona) fot. Waldemar Podhajny

Idziemy dalej. Na zdjęciu poniżej wrysowana została najtrudniejsza podlesicka nowość Waldemara z tego roku. To Stany lękowe VI.5+ (linia zielona). I orientacyjny przebieg:

Starujemy razem z Białym krukiem, by następnie przetrawersować krawędzią przewieszenia, na ostrzu filara w górę i lekko w lewo do filarka z drogi Lęk pierwotny.

Biblioteka: Stany lękowe” VI.5+ (linia zielona), Biały kruk VI.6 (linia fioletowa), Bambo 2 VI.3+ (linia różowa) fot. Waldemar Podhajny

Ostatnia z nowości to Bambo 4 – Ostatnia krew VI.4+ (linia seledynowa). Jej przebieg autor opisuje tak:

Startujemy przewieszoną ścianą na prawo od Bambo 2 i po czterech wpinkach dochodzimy do charakterystycznych podbetonowanych półek, gdzie łączymy się z drogą Bambo 2 . Dalej wprost w górę ,bez klamiastej półki, na której kończy się Bambo 2. Górę pokonujemy  przewieszoną ścianą i filarkiem z lewej strony. Całość jest solidnie przewieszona z ciągowym wspinaniem po relatywnie dobrych chwytach, z jednym dobrym restem w charakterystycznej dziupli w połowie ściany.

Biblioteka: Bambo 2 VI.3+ (linia różowa), Biały kruk VI.6 (linia fioletowa), Bambo 4 – Ostatnia krew VI.4+ (linia seledynowa) fot. Waldemar Podhajny

Uwaga, miejscami może występować kruszyzna.

Środki na obicie opisanych dróg pochodzą ze środków IŚW Nasze Skały. W przypadku dróg Waldemara, na mniej pewnych fragmentach skały zastosował 25 cm kotwy.

Przewodnik „Jura Północna” do kupienia w księgarni wspinanie.pl.
 • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

  Urwany chwyt [8]
  W związku z urwanym dość kluczowym chwytem przestały istnieć drogi:…

  17-07-2024
  sabonis