Margo Hayes o boreliozie, walce z chorobami i presji środowiska

Margo Hayes ujawniła niedawno, że zaraziła się boreliozą oraz trzema innymi infekcjami. Od lat walczy z tymi chorobami, co tłumaczy jej nieregularną aktywność. Postanowiła przerwać milczenie, by zwrócić uwagę na ważne dla naszego środowiska problemy.

***

Margo Hayes

Margo Hayes (fot. @a_burns_photo / Margo Hayes – Instagram)

W 2017 roku 19-letnia wówczas Margo Hayes przeszła La Ramblę 9a+ w Siuranie. Po ten stopnień trudności sięgnęła jako pierwsza kobieta w historii. Kilka miesięcy później przeszła Biographie 9a+ w Céüse. W 2019 roku wpisała do kajetu trzecią drogę w tym stopniu – Papichulo w Olianie w Hiszpanii.

W 2020 roku padło jeszcze Kryptonite 5.14d/9a w Fortress of Solitude w Kolorado, jednak później nie było już doniesień o mocnych przejściach Margo. Nie udało jej się też zakwalifikować na igrzyska w Tokio 2020.

Niedawno 26-letnia Amerykanka opublikowała w mediach społecznościowych oświadczenie, w którym ujawniła, że cierpi na boreliozę i trzy inne przewlekłe choroby.

Od dawna wahałam się, czy mówić o tym, czy nie. Nie lubię okazywać słabości, narzekać, ani grać ofiary. Jednak nadszedł czas, by to wyjawić… Byłam bardzo chora.

Margo zaraziła się boreliozą i trzema infekcjami: babeszjozą, bartonellozą i nawrotową gorączką odkleszczową. Doszło do tego prawdopodobnie w Red River Gorge wiele lat temu.

Choroba ma duży wpływ na moje zdrowie i zdolność wspinania się na poziomie, do którego byłam przyzwyczajona. W niektóre dni mogę trenować przez sześć godzin lub wstawiać się w projekty za 9a. W inne leżę i mam zawroty głowy, kiedy próbuję wstać. Cierpiałam na przewlekłe zmęczenie i bóle, migreny, problemy neurologiczne, sercowe i wiele innych…

Hayes postanowiła opowiedzieć o swoich problemach, by zwiększyć świadomość ryzyka związanego z częstym przebywaniem na łonie przyrody, a także okazać wsparcie innym osobom w podobnej sytuacji.

Margo Hayes

Margo Hayes (fot. @taylor._shaffer / Margo Hayes – Instagram)

Wspinaczka bywała krytykowana za nieregularność, słabnący zapał i brak osiągnięć na wysokim poziomie. Dlatego podkreśla:

Ludzie nie powinni oceniać innych bez znajomości faktów, zwłaszcza tych w sferze prywatnej.

Zeszłej jesieni Margo spędziła prawie dwa miesiące pod opieką lekarzy, podłączona do kroplówki przez pięć godzin dziennie. Jak wspomina, postanowiła w końcu zadbać o swoje zdrowie, nauczyć się słuchać własnego ciała i odpoczywać (co stanowiło dla niej spore wyzwanie).

Ludzie pytają: „Gdzie byłaś?”, „Dlaczego nie zrobiłaś jeszcze 9b?”. Mówią: „Powinnaś wrócić do mocnego wspinania”. Hejterzy krytykują, gdy publikuję filmy, na których wspinam się „tylko” na 7C na Kilterboardzie.

Przy okazji Margo zwraca uwagę na jeszcze jedną kwestię – różnorodność zainteresowań:

Interesuje się sztuką i modą, co często budzi pogardę lub rozczarowanie w społeczności wspinaczkowej, zwłaszcza wśród kobiet. Nie powinno tak być.

Coś w tym jest i nie dotyczy chyba wyłącznie kobiet. Dawniej wspinanie i działalność górska szła ramię w ramię z rozwojem intelektualnym, artystycznym, czy po prostu szerokim spektrum zainteresowań. Czysto sportowe podejście wpływa na sposób postrzegania wspinaczy.

Margo Hayes (fot. @andy_mann / @marknmarkn / Margo Hayes – Instagram)

Hayes uprzedza pytania:

Nadal wspinam się cały czas. To moja pasja, praca i jedna z najważniejszych części życia. Nadal mam cele. 9b? Może. Nie lubię stawiać granic, więc czemu nie. Zobaczymy. Mam jednak nadzieję, że będę wzorem, nie tylko z powodu osiągnięć sportowych.

Margo przestrzega przed kleszczami, które przenoszą boreliozę i inne choroby. Dołączamy do tego apelu. Jako ludzie spędzający dużo czasu na świeżym powietrzu, jesteśmy szczególnie narażeni. Kleszcze są w Polsce i w USA, we Francji, Hiszpanii, występują na całym świecie. Lubią wilgoć i ciepło. Borelioza objawia się bardzo różnie, jednak w niektórych przypadkach, nieleczona, może mieć poważne konsekwencje. Przede wszystkim po ukąszeniu kleszcza najważniejsze jest, by jak najszybciej go usunąć. Więcej informacji na ten temat znajdziecie w tym poradniku:

Kleszcz

Kleszcz na paproci (fot. MG)

Michał Gurgul

źródła: Margo Hayes – Instagram, planetgrimpe.com





  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum