5 lipca 2024 12:38

Emma Twyford prowadzi walijski klasyk „Mission Impossible” E9 7a (8b)

Brytyjka Emma Twyford wspięła się na Mission Impossible E9 7a w Gallt Yr Ogof (dolina Ogwen). To dziewiąte przejście walijskiego klasyka, przy tym dopiero drugie kobiece.

***

Mission Impossible ma już swoje lata, w 1997 roku otworzył ją Neil Carson. Pierwsze powtórzenie padło dopiero w roku 2009, zrobił je Jamesa McHaffie. Po przejściu mówił: „jest zupełnie bezpieczna, ale wciąż przerażająca!”. Z kolei Steve McClure, który poprowadził Mission w maju tego roku, napisał: „Co za droga. Tak dobra jak każda trudna górska linia, jaką zrobiłem. Z charakterem”.

Asekuracja na drodze to kości i w dużej części haki (niektóre pokryte rdzą), przez co niektórzy powtarzający postrzegają ją bardziej jako sprawdzian sportowy. Także sama Emma Twyford, która postawiła przy Mission Impossible podwójną wycenę – E9 7a/8b. Wciąż jednak linia jest dużym wyzwaniem, przede wszystkim fizycznym. Mocne przewieszenie, trudności techniczne, ciąg bez wyraźnych restów i duże run outy. Do tego ponoć droga rzadko kiedy jest całkowicie sucha (pogoda w Walii nie rozpieszcza).

Emma Twyford na „Mission Impossible” (fot. Brad Reed)

Przejście Emmy jest drugim kobiecym w historii. Uprzedziła ją rodaczka Hazel Findlay (2020).

***

Emma Twyford to czołówka kobiecego wspinania na Wyspach. Ma na koncie przynajmniej kilka trudnych tradów, w tym między innymi The Big Issue E9 6c w Pembroke i Once Upon a Time in the Southwest E9 6c w Dyers Lookout (obie z 2028 roku). Jest też pierwszą Brytyjką z 9a na koncie – w 2019 roku przeszła Big Bang w Lower Pen Trwyn.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum