9 lipca 2024 16:48

Ana Belén Argudo na historycznej „Mojave” 8c+

Ana Belén Argudo poprowadziła Mojave 8c+, drogę w El Troncal de Antequera (Malaga). Była to historycznie pierwsza 8c+ autorstwa hiszpańskiego wspinacza.

Historia Mojave sięga 1994 roku. Wtedy to Bernabé Fernández ubezpieczył i w części spreparował dwa projekty, właśnie Mojave i Onda Vital w El Chorro. Wiadomo było, że obie linie będą bardzo trudne, a w tym czasie w Hiszpanii nie było jeszcze 8c+.

Bernabé Fernández skupił się na Mojave, a młody Dani Andrada patentował Onda Vital.

Obu, w kontekście hiszpańskich najwyższych trudności, ubiegł Alex Huber, który przeszedł La Ramblę (w oryginalnej wersji krótszej) i dał wycenę 8c+.

Kilka miesięcy później przejście RP na Mojave zaliczył Fernández, a 10 dni po nim do łańcucha na Onda Vital wpiął się Andrada.

Obie drogi, choć historycznie ważne, są rzadko powtarzane. Np. Mojave nie miało dotąd przejścia kobiecego. W tym kontekście warto wspomnieć, że w 2008 roku Ondę Vital poprowadził Marcin Wszołek i było to najprawdopodobniej dopiero czwarte przejście drogi.

Dla 22-letniej Argudo to już 10 droga o trudności 8c+ i więcej. Swoje pierwsze 8c+ (Potemkin) zrobiła w 2021 roku, później podwyższyła poprzeczkę drogami El Intento 8c+/9a, Cordia Maleficarum 9a, La Fabela pa la enmienda 9a i Mandanga Total 9a.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum