28 czerwca 2024 14:03

Wczesne lato, późna zima. Świetny zjazd narciarski w Alpach

Podczas gdy dla jednych sezon letni jest w pełni, Vivian Bruchez i Guillaume Pierrel korzystają z niezłych warunków śnieżnych w Alpach. 26 czerwca duet dokonał pierwszego pełnego zjazdu narciarskiego z Picco Luigi Amedeo (4470 m) po włoskiej stronie masywu Mont Blanc.

***

Późne opady tej wiosny i stosunkowo niskie temperatury wczesnym latem umożliwiły podjęcie wyzwania. Pokrywa była stabilna, nie było lodu, a długi dzień sprzyjał akcji. Bruchez i Pierrel obrali za cel grań Brouillard, wiodącą na szczyt Picco Luigi Amedeo z przełęczy Col Emile, choć jak przyznają, z dołu nie było widać potencjalnej linii zjazdu. Narciarze dostrzegli ją dopiero wychodząc powyżej przełęczy.

Linia zjazdu narciarskiego zespołu Bruchez-Pierrel z Picco Luigi Amedeo (fot. Vivian Bruchez Instagram)

Bruchez i Pierrel stanęli na szczycie o 11:00. Do tej pory śnieg był niezły, oprócz niestabilnego fragmentu na lodowcu, jednak trzeba było się śpieszyć. O tej porze roku i dnia warunki mogą szybko się zmienić. Bruchez opisuje zjazd:

Narty zapięliśmy na pięknym ramieniu góry, 50 metrów poniżej szczytu. Pierwsze skręty, zaraz kolejne, nasze oddechy przyspieszają, a nogi śpiewają rock and rolla. Proszą po drodze o kilka przerw. Cztery zjazdy na linie pozwalają nam dotrzeć do przełęczy Emile o 13:00. Śnieg jest już dobrze zmiękczony przez słońce, ale na tyle stabilny, że pozwala bez problemu zjechać do lodowca Brouillard. Tam spowiła nas mgła, ale na szczęście pojawiło się okno, które pozwoliło nam odnaleźć drogę do schroniska Monzino.

Vivian Bruchez realizuje aktualnie projekt, w ramach którego zamierza dokonać zjazdów narciarskich ze wszystkich czterotysięczników Alp. Point Luigi Amedeo był jego 78. szczytem. Dwa tygodnie wcześniej, również nową linią, zjechał z Schreckhornu. W lutym zjechał świetną linią północną ścianą Dru, a pod koniec maja północną ścianą Aiguille du Plan. Narciarz ma również na swoim koncie świetne zjazdy w Patagonii i próbę na Dhaulagiri.

Michał Gurgul

źródła: Vivian Bruchez Instagram, ExplorersWeb
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum