12 czerwca 2024 08:11

XV MAS – ciekawostki Classic

W dniach 7-8 czerwca rozegrano XV Memoriał Andrzeja Skwirczyńskiego. Podstawowa rywalizacja została rozegrana na wyzwaniach Doliny Będkowskiej, w sobotę 8 czerwca.

Zespół XV MAS na Dupie Słonia (fot. PhotoMotive)

Zespół XV MAS na Dupie Słonia (fot. PhotoMotive)

***

Droga do zwycięstwa w XV MAS Classic prowadziła przez grupę Łabajowej. Triumfatorzy, czyli zespół o nazwie Czarne Owce (Kamil Karwel, Józef Surdel), zgromadził w sumie 664 punkty. Panowie poszli w klasykę i nie wychylili się ponad skalę przymiotnikową (prowadzenia do VI+). Wyczesali w sumie 29 dróg (wszystkie z dwoma prowadzeniami). Aż 23 z nich to wspinaczki w okolicach Łabajowej, na Przedszkolu, Navratilovej, Łabajowym Mnichu i Lipnej. W drodze do bazy na Dupie Słonia były jeszcze cztery wspięcia na Dwóch Wieżach i na koniec dwie wspinaczki z widokiem na klubowe namioty na Dupie Słonia. To wystarczyło do zwycięstwa.

Drugi w klasyfikacji generalnej zespół – Muszę z Krasnalem? (Krzysztof Kolasa, Piotr Smyrak) obrał południowy kierunek. Na ich 617 punktów złożyło się po osiem dróg na Turni nad Szańcem i osiem w grupie Pytajników. Wszystkie drogi z bonusami za dwa prowadzenia.

Z kolei trzeci w męskiej „generalce” Dwugłowy dzik (Dawid Urbanik, Michał Zając) postawił na trudność. Panowie pokonali „tylko” dziesięć dróg (w tym 5 x VI.1, 3 x VI.1+ i 2 x VI.2), co przełożyło się na 531 punktów. Wszystko dlatego, że tylko sześć dróg uzyskało po dwa prowadzenia. Okazuje się, że pogubione punkty bonusowe (160) wystarczyłyby do zwycięstwa. Piotr z Krzyśkiem wspinali się na Średniku, Murze Skwirczyńskiego (szacun za Skwirowe Trawersy Kentucky) i na Dupie Słonia, gdzie bonusów zabrakło na Półtoraku straszliwym i Ryskach Dziędzielewicza.

Żółto od Masowiczów :) (fot. PhotoMotive)

Żółto od Masowiczów :) (fot. PhotoMotive)

Uważni obserwatorzy ogłoszonych wyników odnotowali z pewnością, że najlepszy kobiecy zespół, czyli Za słabe na nazwę (Justyna Barut, Aleksandra Podębska), uzyskał w XV MAS Classic w sumie trzeci rezultat. Justyna i Ola wspinały się na Wielkiej Turni (3 drogi), Średniku (3 drogi) i Murze Skwirczyńskiego (7 dróg). Podwójne prowadzenia dróg w zakresie V-VI+ dało w sumie 580 punktów, co w kategorii OPEN Classic dałoby im trzecie miejsce.

Na koniec warto zajrzeć do rozstrzygnięć w kategorii mieszanej. Okazuje się, że zwycięski zespół – Inwazja niemocy (Danuta Frydryszak, Krzysztof Bochenek) od drugich w Mikście – Anti Pushers (Anna Bulska, Jędrzej Złonkiewicz) dzieliły dosłownie cztery punkty. Zwycięzcy działali w grupie Łabajowej, gdzie urobili w sumie 16 dróg (po dwa prowadzenia w przedziale V-VI.1).

Czego więc zabrakło Ani i Jędrkowi? Na ich liście znalazło się w sumie dziesięć dróg, w tym cztery na Murze Skwirczyńskiego i sześć na Cmentarzysku, w tym taki sztos jak Picadilly Circus VI.2. Co prawda dwie najtrudniejsze drogi (jeszcze Leszczyna pospolita VI.1+) wpadły bez bonusa, niemniej do zwycięstwa wystarczyłoby dorzucić jeszcze tylko cztery punkty, a to de facto dowolna „trójowa” droga…

No takie właśnie smaczki można wydobyć z zakamarków rywalizacji na zawodach memoriałowych. Mam nadzieję, że taka retrospektywa zachęci was do przyłączenia się do zabawy w kolejnym MASie. XVI edycja Memoriału Andrzeja Skwirczyńskiego już za rok.

Grupa startująca w klasycznej wersji Memoriału (fot. Piotr Kądziołka)

Grupa startująca w klasycznej wersji Memoriału (fot. Piotr Kądziołka)

I jeszcze jedna uwaga. Startujący w formacie ULTRA od rana w sobotę przystąpili do rywalizacji w Dolinie Będkowskiej, mając za sobą wcześniejszą ostrą orkę w Dolinie Kobylańskiej. Okazuje się, że gdyby potraktować ich drugą część rywalizacji jako start w formacie Classic, to zwycięzcy, czyli zespół Czarne Owce, na dużym farcie załapaliby się jedynie na najniższy stopień podium. Dwa pierwsze zespoły Ultrasów w samej Będkowskiej pokonałyby pozostałe ekipy!

Oto alternatywne wyniki XV MAS – format Classic Open (wyniki zespołów Ultra liczone tylko w Będkowskiej):

  1. Wiksa 24h (ULTRA – Zbigniew Folwarski, Piotr Urbaniak) 798 pkt.
  2. Stary dureń i młody nie lepszy (ULTRA – Paweł Bańczyk, Michał Żak) 761 pkt.
  3. Czarne Owce (CLASSIC MM – Kamil Karwel, Józef Surdel) 664 pkt.
  4. 24h do setki (ULTRA – Piotr Bosak i Mikołaj Pudo) 656 pkt.
  5. Muszę z Krasnalem? (CLASSIC MM – Krzysztof Kolasa, Piotr Smyrak) 617 pkt.
  6. Dziaba Klama Kawał Chama (ULTRA – Michał Nowicki, Jonatan Zazula) 600 pkt.
  7. Za słabe na nazwę (Classic KK – Justyna Barut, Aleksandra Podębska) 580 pkt.

Rafał Nowak
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum