5 czerwca 2024 09:37

Shauna Coxsey na topie „Hazel Grace” 8B+

Shauna Coxsey powtórzyła Hazel Grace 8B+ w Gottardo (Alpy Szwajcarskie). To już trzeci tak mocny problem pokonany w tym roku przez Brytyjkę, a w ogóle czwarty.

Shauna Coxsey na „Hazel Grace” 8B+ (fot. WEDGE CLIMBING)

***

Jestem cholernie dumna, że tego dokonałam – pisze Coxsey. I nic dziwnego. Hazel Grace, poza honorną cyfrą, jest też wyjątkowo elegancką linią. Głaz, na którym biegnie, odkrył dawno temu Dave Graham. Amerykanin chciał wytyczyć problem z siedzenia, swój pomysł nazwał nawet projektem X – od układu chwytów między dwoma krzyżującymi się pęknięciami. Później jednak odpuścił, a pałeczkę po latach przejął Giuliano Cameroni.

W 2017 roku Cameroni otworzył wersję ze stania, tę, którą teraz pokonała Brytyjka (oryginalnie przy baldzie widniało 8C, ostatecznie stanęło na 8B+). W 2021 dodał wersję SD i wycenił na 8C/C+ (Graham zresztą obie wersje powtórzył).

Hazel Grace jest trzecim 8B+ zrobionym w tym roku przez Shaunę, a w ogóle czwartym. Dziesięć lat temu stanęła na topie New Base Line Bernda Zangerla w Magic Wood. W tym sezonie pokonała kolejno Fotofobię Sancheza Gonzaleza w Pedrizie (choć ta wydała jej się łatwiejsza, około 8B), The Boss Neda Feehally’ego (męża Shauny) w Yarncliffe i teraz Hazel Grace. Klasa!
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum