22 czerwca 2024 10:00

„Sztuka wyboru” – nowa polska droga w Dolomitach

Zespół w składzie Piotr Sztaba, Paweł Ramatowski, Arek Tabisz, Bartosz Maleszko i Daniel Pietrek wytyczył nową drogę na zachodniej ścianie Punta Lastoi, najwyższego punktu masywu Lastoni di Formin w Dolomitach. Powstała 300-metrowa Sztuka wyboru (L’arte della scelta) o trudnościach VII TD.

***

Wytyczenie linii zajęło trzy dni. Droga w większości została zrobiona od dołu. Zespół początkowo planował zrobienie drogi ze zjazdu, ale po rozpoznaniu ostatniego wyciągu plany się zmieniły i eksploracja była dalej prowadzona od dołu.

Droga przecina drogę Via della Rampa (265 m, D-), której stanowiska na schemacie na końcu są zaznaczone niebieskimi kropkami.

Team po przejściu drogi. Od dołu i zgodnie z ruchem wskazówek zegara: Daniel Pietrek, Arek Tabisz, Bartosz Maleszko, Paweł Ramatowski i Piotr Sztaba. (fot. Kilimanjaro Szkoła Wspinania)

Team po przejściu drogi. Od dołu i zgodnie z ruchem wskazówek zegara: Daniel Pietrek, Arek Tabisz, Bartosz Maleszko, Paweł Ramatowski i Piotr Sztaba. (fot. Kilimanjaro Szkoła Wspinania)

Piotr Sztaba tak opisuje linię i zachęca do powtórzeń:

Na drodze zostawiliśmy 12 miękkich haków, które zapewniają komfort asekuracji w miejscach, gdzie innej nie ma i które nie wymagają do wpinek „pały wstydu”. Asekuracja tradycyjna jest bardzo dobra, na stanowiskach najczęściej jest co najmniej jeden hak. Drogę po jej zrobieniu ground up finalnie wyczyściliśmy ze zjazdu, używając łoma, więc cała jest lita (poza półkami, ale tego w Dolomitach wyczyścić się nie da).

Jest to linia ładniejsza niż M.Specjale*, a co poniektórzy po wieczornej rozmowie z „Jasiem Wędrowniczkiem” pokusili się o stwierdzenie, że nawet ładniejsza od Pierwszego Filara** Tofany di Rozes. Ja myślę, że jest to droga najwyższej klasy, zasługuje na promocję, bo cieszyć może nie tylko nas.

„Sztuka wyboru” (L'arte della scelta, 300 m VII TD) na na zachodniej ścianie Punta Lastoi (schemat Kilimanjaro Szkoła Wspinania)

„Sztuka wyboru” (L’arte della scelta, 300 m VII TD) na na zachodniej ścianie Punta Lastoi (schemat Kilimanjaro Szkoła Wspinania)

*M.Specjale (350 m, V) biegnie na zachodniej ścianie Lagazuoi Piccolo

**Primo Spigolo (480 m, V+) na pd.-wsch. filarze Tofana di Rozes
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum