14 czerwca 2024 11:54

Katherine Choong na rzadko chodzonej „La Fiesta de los Metallos” (8b, 210 m) w Verdon

Szwajcarka Katherine Choong wspięła się na La Fiesta de los Metallos (8b, 210 m) w Gorges du Verdon. To dość rzadko powtarzana droga, biegnąca ścianą Estellié.

Katherine Choong na „La Fiesta de los Metallos” 8b, 210 m (fot. Julia Cassou)

***

Trzeba mieć niezły zapas i być wyjątkowo wszechstronnym wspinaczem, żeby sprostać sześciu wyciągom La Fiesta de los Metallos. Na drodze jest prawie wszystko: zacięcia, rysy, techniczne wspinanie po płytach i skradanie się po tufach w dużym przewieszeniu, są oblaki, krawądki i dziurki. Taką wybuchową mieszankę otworzyli (od góry) w 2013 roku Olivier Dutel i Nico Potard, a pierwsze przejście klasyczne Potard zrobił później z Martiną Cufar.

Topo drogi (fot. Olivier Dutel / Nico Potard)

Trudności poszczególnych wyciągów to kolejno: 7b+, 7c+, 8b, 7a, 8a, 8a. Kluczowa długość jest najbardziej siłowa, ale trzeba się też odnaleźć w zacięciu i szerokiej rysie. Dla samej Szwajcarki największym wyzwaniem okazał się jednak wyciąg numer sześć. Opisuje go tak:

Dla mnie najbardziej stresujący. Delikatnie przewieszony, zaczyna się tufami, potem jest bardzo parametryczny ruch, który wymaga od kurdupli, takich jak ja, przytrzymania słabej krawądki. Następnie siłowy odcinek po dziurkach i krawądkach, dobry rest i finałowy crux, gdzie znajduje się (dla mnie) najtrudniejszy ruch na całej drodze, zaledwie kilka metrów przed topem: z podchwytów sięgasz daleko do dwójki (tu objawia się moja słabość, trzymanie chwytów na wyciąganie), później krzyż do naprawdę słabej krawądki, zamiana nóg i końcowa klama.

Kiedy na początku kwietnia Choong po raz pierwszy spróbowała drogi od dołu, przeszła wszystkie wyciągi poza właśnie tym ostatnim, spadając dwa razy kilka metrów przed łańcuchem. Dwa dni potem wróciła na drogę.

Katherine o stylu swojego przejścia, co ważne:

Poprowadziłam wszystkie wyciągi poza pierwszym (7b+ na wędkę). Wspinałam się bez nakolanników.

Na filmie w akcji Steve McClure i Neil Mawson, to zresztą dłuższa historia, bo panowie wcale nie chcieli wbijać się w tę akurat drogę:

***

Katherine Choong ma już kilka wielowyciągowych przejść w Verdon (Une Jolie Fleur dans une Peau de Vache 8b, La Ramirole 8b), ale ciekawsze są te ze Szwajcarii. W 2021 roku poprowadziła 6.4 Sekunden 8b/b+ na ścianie Fürenwand, a rok później Hattori Hanzo 8b+ na północnej ścianie Titlis.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum