28 czerwca 2024 17:25

„Kamraty. Historie z Klubu Wysokogórskiego w Katowicach”

Ukazała się książka „Kamraty. Historie z Klubu Wysokogórskiego w Katowicach”,  która nie jest tylko historią o wytyczaniu nowych dróg i przekraczaniu granic. To także opowieść o przyjaźni, marzeniach i pasji, która przenosi góry.

„Kamraty. Historie z Klubu Wysokogórskiego w Katowicach”, 2024

„Kamraty. Historie z Klubu Wysokogórskiego w Katowicach”, 2024

Dariusz Kortko i Marcin Pietraszewski mający na koncie biografie Kukuczki, Wielickiego czy Macieja Berbeki, tym razem opowiadają historie tych mniej znanych, ale niezwykle barwnych postaci tworzących śląskie środowisko wspinaczkowe, jak Henryk Furmanik, Adam Zyzak, Jerzy Rudnicki, małżeństwo Danuta i Zbigniew Wachowie oraz Aniela i Marek Łukaszewscy czy Jacek Czech. Bywa zabawnie, bywa przejmująco.

Bo przecież wspinacze z KW Katowice byli świetnymi alpinistami i organizatorami. W czasach PRL-u szkolili polskich komandosów, zjeździli Azję, Afrykę i Amerykę, a na swoje wyprawy jako pierwsi wspinacze zarabiali malowaniem fabrycznych i kopalnianych kominów.

Nazwiska Jerzego Kukuczki, Krzysztofa Wielickiego, Artura Hajzera czy Ryszarda Pawłowskiego zna każdy miłośnik światowego alpinizmu. Oprócz tych gwiazd do Klubu Wysokogórskiego w Katowicach należały jeszcze dziesiątki innych wspinaczy najwyższej klasy. Zdobywali szczyty i wytyczali nowe drogi nie tylko w Tatrach, Alpach, Himalajach i Karakorum, lecz także na Kaukazie czy w Andach. Niespokojne duchy, ciekawi świata, czerpali z życia pełnymi garściami. Żadne marzenie nie było niemożliwe do spełnienia.

Książka jest dostępna w promocyjnej cenie w księgarni wspinanie.pl.

 
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum