5 czerwca 2024 10:21

Jorge Díaz-Rullo robi pierwsze powtórzenie „Muerte por Asfixia” 8C+

Jorge Díaz-Rullo zrobił pierwsze powtórzenie Muerte por asfixia 8C+ w La Pedrizie. To dla Hiszpana nowa jakość w boulderingu. Z liną, jak wiadomo, kosi na potęgę.

***

Muerte por asfixia jest wersją z niższym startem do Flor de Loto 8B. Zrobił ją w styczniu tego roku Pablo Zamora. To mocno wytrzymałościowa linia, ale też dość specyficzna. Jej trudności nie wynikają bowiem z samych przechwytów, ale też z faktu, że częściowo biegnie nisko nad ziemią – sztuka polega na tym, by nie dotknąć głazu leżącego bezpośrednio pod boulderem. Z tej specyfiki zdaje sobie sprawę Jorge Díaz-Rullo, choć – jak mówi – to nadaje problemowi oryginalności.

Na filmie Muerte por asfixia i autor Pablo Zamora:

Z Muerte por asfixia Jorge poradził sobie szybko, bo już w trzech sesjach. Mimo że nie ma bazy porównawczej (to jego pierwsze 8C+), przyznaje, że boulder wydał mu się zdecydowanie trudniejszy niż wszystkie 8C, jakie dotąd zrobił.

***

Wciąż niewielu jest wspinaczy, którzy przechodzą tak mocne bouldery i jednocześnie wspinają się z liną na poziomie 9b+ i wyższym. To takiego grona dołączył teraz Hiszpan (choć ciekawi jesteśmy, co powiedzą kolejni pogromcy ekstremu z Pedrizy). W kapowniku Jorge ma takie perełki jak choćby: autorską Mejorando la Samfaina 9b+ w Margalefie, Bibliographie 9b+ Alexa Megosa w Ceüse czy Sleeping Lion 9b Chrisa Sharmy w Siuranie.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum