18 czerwca 2024 08:08

Alex Garriga robi trzecie przejście „El Maquinista” w Montanejos i stawia na 9a+

Ze świetnym bilansem kończy pobył w Montanejos Hiszpan Alex Garriga. Jego łupem padły między innymi dwie najtrudniejsze drogi w rejonie – tą ostatnią jest El Maquinista 9a+ (oryg. 9a+/b).

Alex Garriga na „„El Maquinista” 9a+ (fot. arch. A. Garriga)

***

Jeszcze w maju tego roku Garriga zrobił pierwsze powtórzenie Okachi 9a+ Jonatana Flora. Wypowiadał się o niej w samych superlatywach: „imponująca, jedna z najlepszych linii, jakie robiłem” – pisał po przejściu. Teraz dodał El Maquinista, drugą pod względem trudności drogę w Montanejos.

Linia sektora Pilas Alcalinas była starym projektem, ubezpieczonym przez Nurię Martí i Pedro Ponsa. Musiało minąć dwadzieścia lat, by w końcu ktoś na poważnie przystawił się do drogi. Padło na Adama Ondrę. Czech określił trudności na 9a+/b (początkowo projekt wydawał mu się niemożliwy do przejścia, ale po znalezieniu patentów padł szybko, po już po dwóch dniach).

W kwietniu tego roku pierwsze powtórzenie zrobił Jonatan Flor. Hiszpanowi linia wydała się chyba nieco łatwiejsza, bo nie złożył jakiejś jednoznacznej deklaracji, przy wycenie postawił jedynie znak zapytania. Bardziej konkretny jest Alex Garriga (do niego należy drugie powtórzenie), który „trzeźwo” i dość zasadniczo wypowiada się o trudnościach pokonywanych przez siebie dróg. W jego opinii El Maquinista to 9a+.

Bez względu na wyceny, mocni wspinacze wybierający się do Montanejos (prowincja Castellón, Walencja) będą mieli w czym wybierać. O samej El Maquinista Jonatan Flor pisze: „około 25 metrów świetnego wspinania: siłowa, po całkiem dobrych chwytach i bardzo wytrzymałościowa”.

PS A propos wycen. Alex Garriga Garrigi był pierwszym wspinaczem, który zasugerował niższą wycenę (9a+) dla głośnej kombinacji w Ali Babie – Ali Hulk Extension Total sit start (oryg. 9b).
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum