Wiosenne „Tatry” nr (88) 2/2024 już w sprzedaży
Ukazał się najnowszy numer kwartalnika „Tatry” (88). Tematem wiosennego numeru jest HALNY. Fenomen wiatru spadającego z niebywałą siłą z naszych gór na północną ich stronę, wprost do kotliny zakopiańskiej, nie jest kwestią wyłącznie meteorologiczną. To dlatego nasz temat numeru zaczynamy tekstem Apoloniusza Rajwy zatytułowanym „Od fizyki do liryki”.
***
Autor wspomina także halny stulecia z 1968 roku. Specjalista od przyrody, dr Tomasz Zwijacz-Kozica opisuje zmiany w drzewostanach wywoływane przez wiatr. Czy słusznie nazywamy je „szkodami”? A przecież są i kwestie wpływu halnego na nasze zdrowie i samopoczucie. Mówi o tym w wywiadzie z Jakubem Brzoską „doktor od wiatru halnego” – zakopiański kariolog Marek Szpot.
Językoznawczyni i przewodniczka tatrzańska Agnieszka Jurczyńska-Kłosok zastanawia się, od jak dawna wiatr halny wieje w języku polskim, a Witold Huculak na przykładzie dzieł sztuki udowadnia, że wiatr można namalować. Jest i „metafizyczne rozedrganie” spowodowane nieustającą wichurą. Pisze o tym Jacek Zięba-Jasiński w artykule „Strumienie grają fortissime”.
Są pewne osoby, które cieszą się z halnego jak nikt. To piloci szybowcowi. O rekordzie wysokości ustanowionym przez Stanisława Józefczaka szybowcem nad Tatrami w 1966 roku pisze Bartek Solik. Autorowi udało się zrekonstruować archiwalne nagranie pilota dla radia oraz przeprowadzić wywiad z pasażerem, obecnie instruktorem szybowcowym Janem Tarczoniem. W ten sposób powstała arcyciekawa opowieść „Bocianem do stratosfery”.
Mamy i halny na fotografiach, w wielu odsłonach, w tym na naszym zdjęciu okładkowym. Jego autorem jest Zbigniew Kaczmarczyk.
W kwartalniku także wiele artykułów z innych dziedzin – gorąco zapraszamy do lektury.
Kwartalnik znajdziecie już w empikach i sklepach górskich w całej Polsce.
Kupicie go także online w sklepie https://bit.ly/Tatry88.
Informacja prasowa