Ukazała się książka „Riko – niebiografia Ryśka Malczyka”

Ukazała się książka „Riko – niebiografia Ryśka Malczyka”, w której przypomniana została postać wyjątkowa. Bo przecież jej bohater, Riko, wywarł ogromny wpływ na rozwój polskiej wspinaczki klasycznej, a jego legenda jest żywa nawet wśród tych, którzy osobiście go nie znali.

„Riko - niebiografia Ryśka Malczyka”, Andrzej Mirek, 2024

„Riko – niebiografia Ryśka Malczyka”, Andrzej Mirek, 2024

***

Ryszard Riko Malczyk to postać legendarna, Kaskader. Zginął tragicznie w 1987 roku. Z niebywałym talentem wspinał się w skałkach, Tatrach i Dolomitach, wytyczając nowe drogi. Jego wspólne z Andrzejem Tyrpą przejście w roku 1971 dzisiejszej Malczykówki (jako kombinacja dróg Momatiuka i Kiełkowskiego) jest jednym z najbardziej przełomowych w historii taternictwa.

Riko nosił się luźno i stylowo, miał dystans do świata, talent do tworzenia półsłówek, wyjątkowe poczucie humoru, niechęć do wszelkich rygorów i organizacji oraz zamiłowanie do tanich napojów alkoholowych. Mimo iż od jego odejścia minęło wiele lat, wciąż jest wzorem i ikoną. Witold Sas Nowosielski, także Kaskader, we wspomnieniu o Nim pisał:

…był pierwszym w naszym kraju, który wspinanie podniósł do rangi artyzmu, i nie można patrzeć inaczej na Jego życie jak na życie artysty – z całym dobrodziejstwem inwentarza.

Andrzej Mirek podjął się próby przybliżenia tej niezwykłej postaci, próby zrealizowanej nie wprost. Znajdziemy w książce zarówno teksty archiwalne, te, które napisał sam Riko, jak i wspomnienia, które powstały w związku z jej wydaniem. Wspominają go jego najbliżsi, partnerzy wspinaczkowi i przyjaciele. Pozycja nie pretenduje do bycia monografią Rika, o czym we wstępie pisze sam autor:

Ten zbiór nie rości sobie prawa do bycia monografią, nie wrzuciłem do niego wszystkiego, co jest dostępne, choćby dlatego, że tych tekstów jest całkiem sporo. Macie przed sobą zestaw wariacji na temat kogoś, kto bezpośrednio lub pośrednio zdecydował o tym, jak wygląda współczesne wspinanie w Polsce.

Mimo tego zastrzeżenia wyrażonego przez autora o Riku i jego dokonaniach z „niebiografii” dowiemy się naprawdę dużo.

Książka jest dostępna w księgarni wspinanie.pl.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum