23 maja 2024 09:06

Mélissa Le Nevé i klasyk Cresciano – „The Dagger”

Mélissa Le Nevé napisała na swoim profilu o przejściu The Dagger 8B (8B+) w Cresciano. Info mocno spóźnione, bo boulder pokonała dawno temu. Z publikacją czekała, bo miała nadzieję na zrobienie większego projektu filmowego, ale ostatecznie się nie udało.

***

The Dagger to legendarny problem Toniego Lamprechta sprzed ponad dwudziestu lat, oryginalnie wyceniony na 8B+, dziś powtarzający częściej stawiają 8B. Francuzka optuje za pierwotną wyceną, a tłumaczy to tak:

Ruchy są bardzo siłowe i miejscami parametryczne dla wspinaczy o niższym wzroście.

Mélissa Le Nevé ma znakomity wykaz przejść – boulderowy i skalny, jeszcze wcześnie była jedną z czołowych zawodniczek pucharowych aren. W 2016 roku wspięła się na La cicatrice de l’Ohm 8B  w Fontainebleau, w kolejnym sezonie stanęła na topie miejscowego klasyka Mécanique élémentaire 8B+, ten boulder uważała wówczas za swoje największe wyzwanie mentalne i siłowe. Była zresztą pierwszą Francuzką, która sięgnęła poziomu 8B+. W ostatnich latach fantastyczne przejścia w Bleau robi jej młodsza rodaczka, Oriane Bertone, która ma na koncie między innymi Satan i Helvete 8B+  (potem jako pierwsza przeszła wersję z niższym startem po obrywie, którą wyceniła na 8C. Drugi na topie Charles Albert optuje za 8B+) i Super Tanker 8B+.

Francuzka na "Mécanique Élémentaire" 8B+ (Fabian Buhl)

Francuzka na „Mécanique Élémentaire” 8B+ (Fabian Buhl)

A wracając do Le Nevé, o dokonaniach Francuzki pisaliśmy szerzej przy okazji jej wizyty na 20. Krakowskim Festiwalu Górskim – tekst znajdziecie TUTAJ. Na jej liście są takie perły jak historyczne linie Wolfganga Güllicha, Action DirecteWallstreet.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum