18 maja 2024 12:22

Finały czasówek w Szanghaju. Natalia Kałucka wywalczyła brąz

Nasze zawodniczki walczyły dzisiaj w Szanghaju o punkty na drodze do awansu olimpijskiego. Bliżej biletu do Paryża jest teraz Natalia Kałucka, która wywalczyła trzecie miejsce. Zawody zdominowali zawodnicy z Chin i Indonezji.

Arena zmagań w Szanghaju (fot. IFSC)

Arena zmagań w Szanghaju (fot. IFSC)

Faworytką tych finałów była Ola Kałucka, miała najlepszy czas kwalifikacji (6.55), dający psychologiczną przewagę nad pozostałymi zawodniczkami. Niestety Ola tej przewagi nie wykorzystała. Po dość pewnie wygranym pierwszym biegu w kolejnym, rozgrywanym z zawodniczką z Indonezji, być może startując zbyt zachowawczo, przegrała. Ola ostatecznie zajęła 5. miejsce.

Lepiej poszło Natalii, która dotarła do etapu walki o medale. Najpierw o 1/100 przegrała bieg o finał z tą samą Rajiah Sallsabillah, z którą przegrała jej siostra. Na szczęście Natalia odkuła się w biegu o brąz, pokonując Chinkę Di Niu.

Natalia Kałucka po walce o brąz

Natalia Kałucka po walce o brąz

W kontekście awansu olimpijskiego wyniki sióstr są dobre. Pozostało co prawda tylko siedem miejsc do zapełnienia, jednak pamiętajmy o obowiązującym limicie dwóch zawodników na kraj. Największą grupę szybko biegających zawodniczek tworzą Chinki i Indonezyjki, ale one walczą podobnie jak Polki o jedno miejsce.

Zatem przed siostrami kolejne zawody za miesiąc w Budapeszcie (20-23 czerwca). O awansie zadecydują wyniki z obu edycji OQS (Olympic Qualifier Series). O dość skomplikowanych zasadach punktacji przeczytacie tutaj: Kwalifikacje olimpijskie w Szanghaju i Budapeszcie – zasady awansu.

W zawodach zwyciężyła Chinka Yafei Zhou, która w finałowym biegu z pechową dla Polek zawodniczką z Indonezji ustanowiła swoją życiówkę – 6.54.

Kobiece podium w Szanghaju

Kobiece podium w Szanghaju

Wyniki panie:

 1. ZHOU Y. CHN 50 pkt.
 2. R. SALLSABILLAH INA 45 pkt.
 3. N. KAŁUCKA POL 41 pkt
 4.  A. KAŁUCKA POL 36 pkt.
 5. A. BROŻEK POL 20 pkt.
 6. P. CHUDZIAK POL 9 pkt.

Wśród mężczyzn także mieliśmy zażarty pojedynek chińsko-indonezyjski, który tak naprawdę był pojedynkiem bratobójczym. Zawodnicy tych reprezentacji również walczą o jedno przysługujące im miejsce. A są to wszystko zawodnicy naprawdę mocni. W finale mieliśmy zatem po czterech reprezentantów Chin i Indonezji.

Ale trzeba zauważyć, że świetnie pokazali się zawodnicy z Ukrainy. Do rundy finałowej dotarł Jarosław Tkacz, który wykręcał życiowe czasy i ostatecznie wywalczył czwarte miejsce. Jeśli podobnie będzie biegał w Budapeszcie, awans olimpijski ma w kieszeni.

A wracając do efektów pojedynku chińsko-indonezyjskiego. Wśród panów zwyciężył Veddriq Leonardo, który pokonał Penga Wu. I tym razem złoto powędruje do Indonezji.

Męskie podium w Szanghaju

Męskie podium w Szanghaju

Wyniki panowie:

 1. V. LEONARDO INA 50 pkt.
 2. WU P. CHN 45 pkt.
 3. WANG X. CHN 41 pkt.
 4. M. DZIEŃSKI 16 pkt. • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

  Pełne wyniki [5]
  Dorotko (bo to zdaje się Ty) zredagowała relację. Skoro podlinkowalas…

  18-05-2024
  raf