21 maja 2024 10:09

„Palenie” gumy – wyniki badania powietrza na halach wspinaczkowych

Zespół naukowców z Uniwersytetu Wiedeńskiego przeprowadził badania powietrza w halach wspinaczkowych pod kątem zanieczyszczeń wynikających ze ścierania gumy w butach wspinaczkowych. Wyniki badań skłaniają do negatywnych wniosków.

Stanowisko do pobierania próbek aerozoli

Stanowisko do pobierania próbek aerozoli

***

Inicjatorką badań była Anya Sherman, naukowiec i wspinacz, doktorantka na Uniwersytecie Wiedeńskiem. Punktem wyjścia było pytanie, czy buty wspinaczkowe podczas wspinania wydzielają takie same zanieczyszczenia co opony samochodowe podczas ich ścierania się na drodze, i jak ten proces wpływa na poziom zanieczyszczeń na ścianie wspinaczkowej.

Zespół przetestował powietrze na pięciu ścianach do boulderingu w Wiedniu, Szwajcarii i Francji. Naukowcy zmierzyli zawartość pyłu w powietrzu i ścieranie butów wspinaczkowych.

Z analiz wynika, że ​​najdrobniejsze cząsteczki gumy przedostają się z podeszew butów wspinaczkowych do powietrza w pomieszczeniu w wyniku ciągłego tarcia o ścianę i stopnie. Proces nie tylko zwiększa udział drobnego pyłu, ale także wykryto obecność szeregu substancji chemicznych przylegających do cząstek gumy. Wartości zmierzone na ściankach były znacznie wyższe (niekiedy setki lub nawet tysiące razy) niż na skraju autostrad i w tunelach drogowych.

Naukowcy mówią o zanieczyszczeniach potencjalnie groźnych dla zdrowia. Niektóre składniki gumy objęte są tajemnicą producenta i zespół analizował zanieczyszczenie tylko wybranymi substancjami chemicznymi.

Problem jest realny, już teraz w Europie i USA przygotowywane są regulacje zmierzające do zakazania używania niektórych substancji do produkcji opon samochodowych. Np. jeden ze związków azotu reaguje z ozonem w powietrzu i staje się substancją toksyczną. Spłukany do rzeki z ulewnymi deszczami pył gumowy spowodował wymieranie łososi w rzece w USA. Naukowcy mają nadzieję, że planowane regulacje obejmą także inne produkty gumowe, takie jak np. buty wspinaczkowe.

Część wyników badań znajdziecie tutaj: The invisible footprint of climbing shoes: high exposure to rubber additives in indoor facilities.

Źródło: kletterszene.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum