28 maja 2024 18:26

Bartek Ziemski i Oswald Rodrigo Pereira: trudne chwile na Kanczendzondze

Bartek Ziemski i Oswald Rodrigo Pereira weszli na Kanczendzongę, drugi z planowanych ośmiotysięczników ich tegorocznego Mad Ski Project. Podczas zejścia ze szczytu do obozu czwartego Oswald doświadczył w pełni trudów tego ośmiotysięcznika.

Droga na Kanczendzongę od południa (fot. wyprawa Carlos Soria)

Droga na Kanczendzongę od południa (fot. wyprawa Carlos Soria)

***

Kanczendzonga to najwyższy szczyt Indii, drugi co do wysokości szczyt w Himalajach, trzeci co do wysokości szczyt Ziemi, o wysokości 8586 m. Ta wysokość plasuje Kanczendzongę w gronie tzw. wysokich ośmiotysięczników.

Ich akcja szczytowa nastąpiła po nieudanym szturmie wypraw komercyjnych (szczyt nie został zaporęczowany, a droga na niego przetarta). Nasi himalaiści zdecydowali się na atak i wierzchołek zdobyli 27 maja. Przeprowadzili go bez wsparcia Szerpów, brakujących poręczówek oraz tlenu z butli.

Aktualnie himalaiści są w obozie 4 na wysokości ok. 7200 m, do którego Bartek zjechał na nartach, a Oswald schodząc przeżywał trudne chwile. Zespół będzie kontynuować zejście i ewentualny dalszy zjazd jutro.

Trzymamy kciuki za bezpieczne zejście do bazy.

Bartek Ziemski i Oswald Rodrigo Pereira uczestniczą w wyprawie w ramach swojego projektu MAD Ski Project. 12 maja weszli na piąty najwyższy szczyt świata, Makalu. Bartek dokonał z niego prawie pełnego zjazdu na nartach. Drugim celem wyprawy była właśnie Kanczendzonga, która nie ma zjazdu narciarskiego. Polacy w zeszłym roku weszli razem na Annapurnę i Dhaulagiri. Bartek Ziemski zjechał z obu ośmiotysięczników na nartach.

Źródło: info własne
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Gratulacje!!! [2]
    Panowie, czapa z głowy. Jestem pod wrażeniem. Zazdroszczę i serdecznie…

    29-05-2024
    Chmielu