30 maja 2024 10:39

Aidan Roberts wycenia „Spots of Time” i daje 9A!

Trochę czasu zajęło Aidanowi Robertsowi zaproponowanie wyceny dla problemu, który przeszedł w lutym tego roku. Brytyjczyk zaproponował dla Spots of Time 9A. Byłby to szósty tak trudny boulder na świecie i drugi problem 9A dla Brytyjczyka.

Spots of Time biegnie na malowniczo położonym kamieniu w Lake District, stosunkowo niedaleko domu Robertsa. Oferuje dość skomplikowaną sekwencję po ostrych i małych krawądkąch w bardzo mocnym przewieszeniu. Spots of Time w charakterze bardzo przypomina słynną Burden of Dreams.

Aidan poświęcił na ten problem najwięcej czasu w swojej wspinaczkowej drodze. Samo rozpracowanie ruchów zajęło mu 10 sesji, zaś by wszystko połączyć w całość potrzebował kolejnych 30! Dzisiaj pisze:

Uważam, że wyceny dają możliwość porównania trudności z innym wspinaczami i miejscami, choć wiąże się to z potencjalną skłonnością do robienia „dużych liczb”. Ze względu na tę ostatnią kwestię ważne jest, aby dokładnie wycenę rozważyć, tak by być uczciwym zarówno wobec siebie, jak i innych.

Mogę więc podzielić się jedynie własną opinią, opartą na własnym doświadczeniu. W rzeczywistości, większość czasu, jaki spędziłem wspinając się tutaj, spędziłem samotnie i trochę brakuje mi informacji od innych. Zaproponuję jednak 9A, czując, że jest ona porównywalna pod względem trudności z innymi problemami, których próbowałem, i trudniejsza niż mylący, rozmyty tygiel linii 8C+, które próbowałem. Na tym poziomie, gdzie charakter wspinania jest specyficzny, a subtelne szczegóły tak ważne, wycena ta wydaje mi się w najlepszym przypadku dobrym przypuszczeniem i jestem otwarty na upokorzenie z powodu złych patentów lub zwykłej nadmiernej wiary we własne możliwości.

Wydaje się, że odwagi Aidanowi do zaproponowania 9A mogła dodać niedawna wizyta pod Spots of Time obecnego pogromcy największe liczby problemów o tych trudnościach, a mowa o Willu Bosim. Dzięki niemu możemy zobaczyć w detalach, jak wyglądają ruchy na Spots of Time, patrz Will Bosi | Spots of Time 9A/V17? | pierwsza sesja.

Światowe problemy wycenione na 9A

Problemem, który może awansować na tę listę, jest Terranova, oryginalnie wyceniona przez Adama Ondrę na 8C+. Will Bosi walczy na tym trawersie od jakiegoś czasu, bezskutecznie.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum