24 kwietnia 2024 15:02

The scariest highball I have ever done! – James Pearson powtarza „29dots” 8A+

James Pearson zrobił drugie powtórzenie 29dots 8A+ Val Noasca (Valle dell’Orco). To honorny highball firmowany nazwiskiem Bernda Zangerla.

James Pearson na highballu „29dots” 8A+ (fot. arch. J. Pearson)

***

James Pearson doskonale wie, co to strach podczas wspinania. Ma na koncie wiele ryzykownych, trudnych tradów. Tym razem pokusił się o przetestowanie psychy na highballu 29dots 8A+. To dzieło Bernda Zangerla z 2015 roku, Austriak był ze swojej linii niesamowicie dumny, mówił: „pod względem trudności i ekspozycji to absolutny top”. Higball ma wysokość około 14 metrów, biegnie lekko przewieszonym kantem i częściowo płytą. Kluczowe trudności znajdują się w pierwszej połowie.

Pierwsze powtórzenie padło dopiero w 2017 roku, a zrobił je spec od „wysokich baldów” (i nie tylko) Gabriele Moroni. Włoch pisał po przejściu:

Mówiąc szczerze, nie sądzę, żebym ryzykował aż tak bardzo. Najtrudniejsza część, która decyduje o trudności 8A+, to pierwsze sześć, siedem metrów. Lądowisko jest idealnie płaskie, w związku z czym upadek jest ok. Górna partia jest dużo łatwiejsza, ale nadal wymagająca.

Pearson bał się chyba dużo dużo bardziej, w końcu przyznaje: „the scariest highball I have ever done! Nie zdecydował się też zaatakować linii od dołu, patentował ją na wędkę. Brytyjczyk lubi pisać dużo i od serca, dłuższy tekst znajdziecie na jego instagramowym profilu i jeszcze dłuższy na UK Climbing. Poniżej tylko mały fragment komentarza:

Kruks 8A rodem z Fontainebleau znajduje się na szóstym metrze, co jest już wystarczająco przerażające, ale nad nim jest jeszcze następna trudna sekwencja z siłowymi i niepewnymi ruchami. Top znajduje się na czternastym metrze, to prawie tyle samo co Harder Faster w Black Rocks, jedna z najniebezpieczniejszych dróg, jakie robiłem! (Brytyjczyk powtórzył Harder Faster w 2020 roku – red.). Właściwie jedynym plusem w przypadku 29 Dots jest fakt, że lądowisko jest idealnie płaskie, co sprawia, że początkowy odcinek jest łatwiejszy do zrobienia. Wciąż jednak upadek z górnej części może źle się skończyć(…).

Na filmie Pearson na 29dots:
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum