Esencja jurajskiego modernizmu – o nowościach na Jurze
Podzamcze, Smoleń, Karlin, Zastudnie – w tych rejonach powstały ostatnio nowe drogi, głównie z wyższych rejestrów trudności. Najbardziej obiecująco brzmi opis jednej z nowości: „esencja jurajskiego modernizmu”. Gdzie znajdziecie taką drogę? Już mówimy.
***
Góra Birów, Podzamcze
„Pucharowe ruchy po naturalnych chwytach” – pisze o swojej nowości na Birowie Janek Sokołowski. Jego Prędkość ucieczki VI.5+ biegnie w delikatnym przewieszeniu, lewym skrajem Turni nad Obozem. Janek tak opisuje nowość:
Pierwsza sekwencja doprowadza do restowej czarnej dziury. Tu kluczowe balderowe miejsce, żeby wydostać się w lewo w płytę. Ciekawa mieszanka modernistycznych ruchów i jurajskich dziurek.
Brzmi bombowo!
Biśnik, Smoleń
Na Biśniku Janek sieknął jeszcze w listopadzie ubiegłego roku drogę o podobnych trudnościach. To projekt zaznaczony w przewodniku „Jura Środkowa” numerem 34. Teraz to już Gwiezdny chłopak VI.5/5+.
Janek o przebiegu:
Startuje jak Miski Universum (bez kamienia, dobity ring), potem wprost filarem, jest trochę kompresji, na listwach i obłych dziurach. Po ostatnim ringu w łatwiejszym terenie w prawo do stanowiska wspólnego z Miskami.
Przy okazji, oryginalne Miski Universum startują z kamienia i mają trudności VI.4/4+. Uwaga: po trawersie biegną niezależnie, nie wchodzi się do drogi Szkatuła (VI.3+, W. Podhajny 2022).
Biały Kamień, Karlin
Na Białym Kamieniu działał ostatnio Marcin Wszołek (Scarpa, Agrest, Bronx Bouldering). Poprowadził swój projekt ubezpieczony jesienią ubiegłego roku. Powstał Wiatr zmian VI.4. Linia prowadzi filarkiem, na lewo od Drogi Ryby.
Marcin nie kończy eksploracji w rejonie, chce dołożyć jeszcze kilka dróg. Przy okazji na Kamieniu biegną także dwie inne trudne linie jego autorstwa, obie z 2017 roku – Kruchy dom duszy VI.5/5+ i Nieoczekiwane samozrozumienie VI.5+.
Lisia Skała, Zastudnie
Na Lisiej Skale Marcin Michałek poprowadził z końcem marca wariant do drogi Dead Fox. Powstała linia Still Alive VI.3. Poniżej autorski opis:
Startujemy razem z Dead Fox i po pokonaniu dolnego boulderka, na charakterystycznej wielkiej półce zamiast odbić w lewo i wykonać duże C w górnej części, odbijamy w prawo i wchodzimy bezpośrednio w przewieszony filar. W górnej części wykonujemy kilka kompresyjnych ruchów na przewieszony obłym filarku. U góry 2 nowe wpinki.
Środki na obicie wszystkich wymienionych dróg pochodzą z puli IŚW Nasze Skały.
Topo wszystkich rejonów Jury Środkowej i Północnej znajdziecie w księgarni wspinanie.pl: