29 kwietnia 2024 17:30

Juniorzy w Grazu (bouldery), seniorzy w Salt Lake City (bouldery i sprinty) – plan startowy na 3-5 maja

Na ten tydzień zaplanowano dwie międzynarodowe imprezy, obie odbędą się w dniach 3-5 maja – to boulderowy Puchar Europy Juniorów w Grazu i seniorski Puchar Świata w Salt Lake City w konkurencjach bouldering i na czas.

Samuel Watson aż dwukrotnie pobił rekord świata w Wujiang (fot. IFSC)

***

Puchar Europy Juniorów w Grazu – bouldering

To już trzecia odsłona boulderowego Pucharu Europy Juniorów w tym sezonie. Wcześniej młodzi boulderowcy spotkali się w Curno (Włochy) i Soure (Portugalia). W żadnej z tych imprez nasi juniorzy nie wywalczyli awansu do decydujących rund. Szansa na poprawę statystyk pojawi się już 3-5 maja w Grazu.

W Austrii wystartuje dziesięcioro polskich reprezentantów: Piotr Niźnik, Nikodem Wodzyński, Jan Swęd, Antoni Kalinowski, Małgorzata Kurek, Maja Oleksy, Maja Ciesielska, Natalia Bernat, Maja Juścińska, Zuzanna Luby.

Tradycyjnie relacje live z zawodów będzie można śledzić na otwartym kanale YouTube IFSC Europe.

***

Puchar Świata w Salt Lake City – bouldering plus czasówki

To drugie rundy sezonu 2024 w boulderingu i na czas. Boulderowcy zaczęli od startu w  Keqiao (Chiny) – najlepsi byli Janja Garnbret i Tomoa Narasaki. Z kolei sprinterzy ścigali się w Wujiang (Chiny) – złoto trafiło do Aleksandry Mirosław i Penga Wu. W Salt Lake City sporej części czołówki nie zobaczymy (najważniejszą imprezą tego roku są igrzyska i zawodnicy właśnie pod paryskie święto układają swoje kalendarze), ale emocji na pewno nie zabranie.

Tomoa Narasaki był najlepszy w PŚ w Keqiao (fot. Kazushige Nakajima)

Czy fani czasówek mogą spodziewać się kosmicznych biegów? Bardzo możliwe, przecież mało kto spodziewał się, że kilka tygodni temu w Wujiang aż dwukrotnie pobity zostanie rekord świata. Niespodziankę sprawił Amerykanin Samuel Watson, który jeszcze w fazie eliminacyjnej najpierw popędził w czasie 4.85, a w drugim biegu przyspieszył do 4.79 (dotychczasowy rekord wynosił 4.90 i należał do Indonezyjczyka Veddriqa Leonardo). Watson w Stanach wystartuje.

Na boulderach Polaków nie zobaczymy, za to na sprinterskiej liście są siostry Aleksandra i Natalia Kałuckie. Ola była w Wujiang druga.

Półfinały i finały zawodów będą transmitowane na żywo na całym świecie na kanale YouTube IFSC. Niestety nie dotyczy to Europy, tu będzie można śledzić rywalizację na żywo w Discovery+ lub w Eurosport Player po wykupieniu subskrypcji. Można też poczekać 24 godziny i obejrzeć każdą rundę bezpłatnie na kanale Olympic Channel.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum