18 kwietnia 2024 15:24

„El Maquinista” 9a+/9b w Montanejos powtórzona

Jonatan Flor zrobił pierwsze powtórzenie drogi El Maquinista 9a+/9b w Montanejos (prowincja Castellón, Walencja). Przy wycenie stawia znak zapytania.

***

Hiszpan ma wątpliwości, czy El Maquinista zasługuje aż na 9a+/b, wydała mu się łatwiejsza, ale pozostawia sprawę otwartą i nie zamierza wyrokować. Pewnie z pomocą przyjdą kolejni. A przypomnijmy, że pierwsze przejście projektu obitego przed dwudziestoma laty przez Nurię Martí i Pedro Ponsa w sektorze sektorze Pilas Alcalinas zrobił w listopadzie ubiegłego rok nie kto inny jak sam Adam Ondra. Początkowo zupełne nie potrafił rozgryźć sekwencji, ale po znalezieniu patentów droga padła po dwóch dniach.

Pomijając wycenę, Flor bardzo komplementuje drogę, opisuje ją tak:

Około 25 metrów świetnego wspinania: siłowa, po całkiem dobrych chwytach i bardzo wytrzymałościowa. Składa się z dwóch części z niezłym restem w połowie. Trudności obu partii są podobne, chociaż dla mnie bardziej skomplikowana była ta druga.

El Maquinista jest na dziś jedną z dwóch najtrudniejszych propozycji w rejonie. Jonatan Flor, dla którego Montanejos to ostatnio główna aren eksploratorskich popisów (działa w jaskini wspólnie z Danim Andradą), otworzył jesienią w sektorze Cova Negra Okachi 9a+. Przyznał później, że to jeden z najbardziej wymagających projektów, po jakich się wspinał w 2023 roku.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum