17 kwietnia 2024 19:18

Anna Tybor planuje zjazd z Dhaulagiri i Nanga Parbat!

Na początku tygodnia wystartowała zaplanowana niezwykle ambitnie wyprawa Dream Line 2024. Tym razem Anna Tybor planuje zdobyć dwa ośmiotysięczniki – Dhaulagiri oraz Nanga Parbat – i zjechać z nich na nartach, czego nie dokonała jeszcze żadna kobieta.

Anna Tybor - Dream Line 2024

Anna Tybor – Dream Line 2024

***

Skialpinistka i reprezentantka Kadry Narodowej w narciarstwie wysokogórskim ma na swoim koncie liczne sukcesy, w tym historyczne zjazdy z ośmiotysięczników Manaslu w 2021 i Broad Peak w 2023. Zjechała z nich jako pierwsza kobieta bez użycia tlenu z butli.

Anna Tybor osiągała również sukcesy w zawodach skialpinistycznych. Startowała w mistrzostwach świata i w najbardziej ekstremalnych zawodach w narciarstwie wysokogórskich, takich jak Pierra Menta, Trofeo Mezzalama, Adamello Ski Raid. Była piąta zarówno w mistrzostwach Europy, jak i w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Pięciokrotnie zdobywała mistrzostwo Polski, wygrywając m.in. w Pucharze Pilska i prestiżowym Memoriale Piotra Malinowskiego.

Odziedziczyła górską pasję, miłość do nart i sportowe zacięcie po rodzicach. Jej matka, aktywna przewodniczka tatrzańska, oraz ojciec, który był międzynarodowym przewodnikiem górskim i ratownikiem TOPR, wpłynęli na jej życiową ścieżkę. Jan Tybor jako jeden z pierwszych Polaków startował także w skialpinistycznych zawodach w Alpach. Anna kontynuuje jego drogę nie tylko na nartach, ale i w ratownictwie górskim. Przez kilka lat mieszkała we włoskim Livigno, gdzie pracowała w miejscowej służbie ratowniczej Soccorso Alpino. Obecnie mieszka w Chamonix, gdzie spędza siedem miesięcy w roku na nartach. Pozostały czas poświęca na treningi biegowe, wspinaczkę oraz kolarstwo górskie i szosowe. Oprócz sportu Anna pracuje także jako architekt, dzieląc swój czas między pasje a życie zawodowe.

Pierwszy zjazd narciarski z Dhaulagiri, siódmego co do wysokości szczytu świata, zrealizował David Fojtik w 2009 roku. Jego próba rozpoczęła się 20 metrów poniżej szczytu i ominęła trudną do narciarskiego pokonania sekcję między wysokościami 7200 a 6700 metrów. Przed Anną Tybor na narciarskim szlaku Dhaulagiri przecierał drogę Bartek Ziemski, który w 2023 roku dokonał pierwszego pełnego zjazdu narciarskiego z tego szczytu.

W przypadku Nanga Parbat pierwszy historyczny zjazd narciarski miał miejsce w 1990 roku, gdy Hans Kammerlander i Diego Wellig podjęli się zjazdu ścianą Diamir, rozpoczynając go z wysokości 8025 metrów. Choć nie zaczęli z samego wierzchołka, ich osiągnięcie było przełomowe.

Zespół wyprawy Dream Line 2024 uzupełni Tom Lafaille, z którym Anna Tybor zdobyła Broad Peak w 2023 oraz fotograf i ratownik TOPR Jan Korlatowicz, który dołączy do ekipy na drugi szczyt Nanga Parbat. Anna Tybor wraz z Tomem są już w Nepalu i w piątek rozpoczną trekking do bazy pod Dhaulagiri.

Ramowy plan wyprawy:

  • 19-25 kwietnia: trekking do bazy pod Dhaulagiri.
  • 25 kwietnia – 20 maja: aklimatyzacja i atak szczytowy na Dhaulagiri.
  • 25 maja: przelot do Islamabadu.
  • 28 maja: trekking do bazy pod Nanga Parbat.
  • Od 29 maja: aklimatyzacja i atak szczytowy na Nanga Parbat.
  • 5 lipca: powrót do Polski.

Sponsorem głównym wyprawy Anna Tybor Dream Line 2024 jest BTR Systems. Partnerami wyprawy zostali także Millet, Tarty Super Ski oraz Ośrodek Narciarski Kotelnica Białczańska. Sponsorami technicznymi są Dynastar oraz Jumbo. Patronem medialny wyprawy jest RMF FM oraz Tygodnik Podhalański.

Informacja prasowa
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum