24 marca 2024 21:47

Wadim Jabłoński i Maciej Kimel z Kolosem w kategorii Alpinizm

24 marca w Gdyni wręczono Kolosy. W kategorii Alpinizm tę prestiżową nagrodę przyznano Wadimowi Jabłońskiem i Maciejowi Kimelowi za za wytyczenie nowej drogi, w stylu alpejskim, na Chobutse.

Laureaci Kolosów (fot. Kolosy)

Laureaci Kolosów (fot. Kolosy)

***

Swoją drogę Wadim Jabłoński i Maciej Kimel wytyczyli w połowie października 2023 roku na Chobutse (Tsoboje, 6686 m) w Himalajach Rolwalingu. O szczegółach 5-dniowego przejścia Just Breathe (M5 WI4 R/X 1600 metrów) możecie przeczytać w tym wywiadzie: „Just Breathe”: o szczegółach wspinaczki na Chobutse rozmawiamy z Wadimem Jabłońskim i Maciejem Kimelem.

Wyróżnienie w kategorii Alpinizm otrzymali Paweł Hałdaś i Marcin Tomaszewski za wytyczenie pierwszej w historii drogi w stylu big wall zimą na Grenlandii, na dziewiczej ścianie Oqatssut – Fram (700 m, 17 wyciągów, M5, A3, C2, VI Big Wall).

Kapituła nagrody zauważyła też zmagania Doroty Rasińskiej-Samoćko. Ma ona szansę jako pierwsza Polka osiągnąć Koronę Himalajów i Karakorum oraz jako pierwszy Polak podwójną Koronę (z Koroną Ziemi, do której brakuje jej tylko dwóch szczytów). Dorota wspina się z użyciem tlenu z butli (podczas ataków szczytowych) oraz w zespole z Szerpą. Została wyróżniona w kategorii Wyczyn.

Ponadto Nagrodę Specjalną Kolosów przyznano uczestnikom patagońskiej wyprawy Krakowskiego Klubu Wysokogórskiego w 40. rocznicę pierwszego polskiego wejście na szczyt Cerro Fitz Roy (nową drogą). Skład wyprawy z 1984 roku stanowili Piotr Lutyński (kierownik Wyprawy), Wiesław Burzyński, Mirosław Falco Dąsal, Michał Kochańczyk, Jacek Kozaczkiewicz.

Wszystkich nagrodzonych Kolosami, które zostały przyznane po raz 26., znajdziecie na stronie nagrody.
 • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
  Brak komentarzy na forum

  J.Natkański: Re: Ignacy Walek Nendza
  R.I.P....

  Marek Kujawiński: Re: Ignacy Walek Nendza
  [i]...

  Anglik: Re: Ignacy Walek Nendza
  [ " ] Żegnaj....