14 marca 2024 07:22

„Travesía Doble M” – kosmiczny Sean Villanueva O’Driscoll na trawersie masywu Torres del Paine

Sean Villanueva O’Driscoll ponownie zrealizował cel wydawałoby się niemożliwy. W dniach 22-25 lutego przeszedł samotnie trawers czterech turni masywu Torres del Paine w Patagonii. Żaden zespół nie pokonał wcześniej takiego trawersu.

https://www.instagram.com/p/C4dHEJSOaqC/?img_index=1

***

Sean wykorzystał zapowiadany okres dobrej pogody i 22 lutego, jeszcze w deszczu, wyruszył w stronę masywu. Wspinaczkę rozpoczął o godzinie 18 od Tore Sur, po przejściu pierwszych trzech wyciągów Il Lungo Sogno (900 m 60˚ 5.10 A2) zabiwakował. Następnego ranka kontynuował trudną wspinaczkę, asekurując się na każdym wyciągu i często hacząc osiągnął szczyt o 18:30. Ze szczytu, serią zjazdów, osiągnął ok. godziny 23 przełęcz Condor. Tam zabiwakował.

24 lutego o 6:30 rano wbił się w prowadzącą na Torre Central drogę Kearney-Knight (850 m 5.10 A2). Po ponad 12 godzinach wspinaczki, nie bez przygód, o godzinie 7:40 osiągnął szczyt i natychmiast rozpoczął zjazdy drogą Bonington-Whillans i w ciemności dotarł do Col Bich.

Ze względu na prognozę, która zapowiadała niepewną pogodę na następny dzień, Sean cisnął dalej i rozpoczął wspinaczkę na Torre Norte drogą Monzino (200 m 5.10b). Zabiwakował pod szczytem i po 2 godzinach drzemki o świcie wyruszył na szczyt, na którym stanął o 6:25. Następnie zjechał drogą Spirito Libero do podstawy Peineta, ostatniej turni masywu. Wspiął się na nią drogą Puro Filete (300 m 5.11 A1) i już w nadchodzącym załamaniu pogody zjechał drogą Via dell’Agordino (częściowo), by o 16:30 u podstawy szczytu zakończyć swój trawers.

Sean nie jest debiutantem w patagońskich trawersach. W 2021 roku dokonał pierwszego samotnego przejścia The Moonwalk Travers – trawersu dziesięciu szczytów masywu Fitz Roy z południa na północ w nieco ponad sześć dni (2021, 5.11, 4000 m, lód/mikst). Wspinaczkę tą uznaje się za jedno z najważniejszych dokonań w historii eksploracji Patagonii. Sean został za to przejście nagrodzony Złotym Czekanem.

Przypomnijmy także, że ten sympatyczny Belg w tym sezonie pocisnął w Patagonii naprawdę godnie. Po 18-dniowej wspinaczce wraz z Nico FavresseSiebe Vanhee i Drew Smithem dokonał pierwszego zespołowego przejścia klasycznego słynnej drogi Riders on the Storm na Torres del Paine.

Źródło: pataclimb
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum