8 marca 2024 12:06

Highball „The Process” 8C+ powtórzony po 9 latach. Na topie staje Zach Galla

Sporo dzieje się ostatnio w Bishop. Na słynnym głazie Grandpa Peabody padło w tym roku już kilka honornych przejść, jedno z nich, wyjątkowo cenne, zrobił Zach Galla.

***

Po dziewięciu latach od powstania powtórzenia doczekał się highball The Process 8C+ autorstwa Daniela Woodsa. Kilkanaście metrów trudnego i psychicznego wspinania na przewieszonej ścianie Grandpa Peabody. Woods zrealizował projekt w styczniu 2015 roku. Linia sąsiaduje z doskonale znanym Lucid Dreaming 8C (niedawno kolejne powtórzenie tego klasyka dołożył Irlandczyk David Fitzgerald) i jest przedłużeniem Blood Meridian 8B Matta Bircha.

Po zrobieniu Blood Meridian (Galla pokonał bald fleszem w 2022 roku, sugerując korektę wyceny na 8A+) trzeba pokonać kolejny odcinek w trudnościach około 8B, może 8B+, doprowadzający do krawędzi głazu. I na koniec zmierzyć się jeszcze w płytowym wyjściem (jakieś siedem metrów) cenionym na około 7C+.

Galla przyznaje, że uczucia, kiedy stawał na topie highballa, nie da się porównać do żadnej innej wspinaczki. „Po dotarciu do krawędzi i uspokojeniu się czułem się jak w bańce, liczył się tylko kolejny przechwyt” – pisze na swoim profiu. Amerykanin komplementuje też swojego rodaka:

Daniel Woods naprawdę wyprzedził swoje czasy, robiąc dziewięć lat temu pierwsze przejście tej fizycznej i psychicznej linii. Ogromny szacunek, dzięki za pokazanie mi, co jest możliwe.

Daniel Woods i nocna sesja na The Process:
The Process nie jest pierwszym 8C+ Amerykanina, choć to highball, więc trudno porównywać z innymi boulderami. W 2021 roku Galla powtórzył The Grand Illusion 8C+ autorstwa Nathaniela Colemana w Little Cottonwood Canyon, a pod koniec ubiegłego sezonu wspiął się na Sleepwalkera 8C+ (chyba już raczej 8C) w Red Rock.

PS W styczniu tego roku podobnie trudny higball otworzył na Grandpa Peabody Sean Bailey – powstało Devilution 8C+ (stary projekt dodający niższy start do Evilution 8A+). Więcej o nowości pisaliśmy TUTAJ.

Tagi:  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum