5 marca 2024 08:32

Shauna Coxsey pod wrażeniem Pedrizy

Shauna Coxsey zafundowała sobie tygodniowy pobyt w Pedrizie. Chyba nie ma wspinacza, który nie byłby pod wrażeniem granitowego rejonu (około 50 km na północ od Madrytu). Brytyjce dodatkowo tutejsze wspinanie przypadło do gustu. Na tyle, że w ciągu czterech dni uzbierała aż sześć ósemkowych boulderów, na czele z Fotofobią 8B+.

Shauna Coxsey i krawądkowa „Fotofobia” 8B+ (fot. Talo Martín)

***

Fotofobia po raz pierwszy została pokonana przez Ignacio Sancheza Gonzaleza. Shauna poradziła sobie z linią superszybko, bo w ciągu jednej sesji, co zresztą sprowokowało ją do przemyśleń odnośnie wyceny: „kusi mnie, żeby powiedzieć, że być może to bardziej 8B, ale z drugiej strony trudno o boulder bardziej w moim stylu”.

Tak wygląda Fotofobia, Brytyjka i krawądkowy „spacer” w przewieszeniu:
Po Pedrizie oprowadzał Coxsey  (i jej męża Neda Feehally’ego) Talo Martín – wspinacz, ekiper, fotograf. Mało kto zna Pedrizę tak dobrze jak on. Notabene Martín jest autorem przewodnika boulderowego po rejonie – Pedriza Boulder. Prowadzi też kursy wspinania, po naukę poruszania się w rajbungach przyjeżdżała do Talo sma czołówka. Kto testował umiejętności na tutejszych płytach, możecie zobaczyć na filmie Slabducation.

A wracając do Brytyjki. Od dłuższego czasu Shauna nie startuje już w zawodach, za to często występuje w roli komentatorki pucharowych imprez. W ciągu 10 lat startów aż 30 razy stawała na podium Pucharu Świata, 11 razy wygrywała zawody, dwukrotnie odbierała tytuł najlepszej zawodniczki sezonu – w latach 2016 i 2017. Zdobyła dwa brązowe medale na Mistrzostwach Świata w Hachioji w 2019 roku – w boulderingu i kombinacji.  Ma też na koncie wiele boulderów 8B, no i New Base Line 8B+ w Magic Wood.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum