29 marca 2024 10:48

„Picaflor” (8a+, 100 m) klasycznie: Jacob Cook, Hayden Jamieson i Will Sharp

Zespół w składzie Jacob Cook, Hayden Jamieson i Will Sharp dokonał pierwszego przejścia klasycznego drogi Picaflor 8a+/5.13d na zachodniej ścianie Cerro Capicua w Dolinie Cochamó (Chile).

Przebieg „Cerro Capicua” na ścianie Cerro Capicua (kadr z filmu Picaflor | Chasing a 1000m Big Wall Free Climb in Chile)

Przebieg „Cerro Capicua” na ścianie Cerro Capicua (kadr z filmu Picaflor | Chasing a 1000m Big Wall Free Climb in Chile)

Picaflor wytyczyli, korzystając z technik hakowych, w lutym 2016 roku Tom Ireson, Martin Håskjold Larsen, Clare Mains, Barry Smith i Fernando Virot. Cztery lata później próbę uklasycznienia podjął Belg Siebe Vanhee.

O przejście klasyczne drogi Hayden Jamieson walczył już w 2022 roku. Wtedy w jego teamie byli Bronwyn Hodgins, Danford Jooste i Tyler Karow. Niewiele zabrakło, zatrzymał ich jeden wyciąg (dwudziesty). Te zmagania z 2022 roku możecie zobaczyć na filmie: Picaflor | Chasing a 1000m Big Wall Free Climb in Chile.

Tym razem Jamieson dobrał do zespołu Jacoba Cooka i Willa Sharpa. Przejście klasyczne padło po długiej i ciągłej 7-dniowej akcji w ścianie. Cook tak opisuje przygodę z Picaflor:

Wiele długich dni, niesamowita ilość pracy i jedna z najbardziej skomplikowanych i subtelnych wspinaczek w granicie w moim życiu.
 • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
  Brak komentarzy na forum

  J.Natkański: Re: Ignacy Walek Nendza
  R.I.P....

  Marek Kujawiński: Re: Ignacy Walek Nendza
  [i]...

  Anglik: Re: Ignacy Walek Nendza
  [ " ] Żegnaj....