21 marca 2024 12:16

Mocna reprezentacja Polski w routesetterskim składzie na Igrzyska w Paryżu

IFSC ogłosiła skład delegacji, sędziowskich i routesetterskich, na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu. To łącznie siedemnaście osób, w tym mocna reprezentacja z Polski.

Paryż 2024, logo

***

Póki co awans olimpijski zapewniła sobie tylko nasza czołowa sprinterka, Aleksandra Mirosław. Dużo lepiej, jeśli chodzi o reprezentujących polskie barwy w Paryżu, wygląda skład delegacji IFSC. W sumie znaleźli się w nim przedstawiciele czterech kontynentów, w porównaniu z Igrzyskami w Tokio wzrósł też udział kobiet – stanowią 24 proc. nominowanych, o 7 proc. więcej niż w Japonii.

Praca na igrzyskach w roli konstruktora to ogromna nobilitacja, no ale polski routesetting ma się od lat świetnie. Do Paryża pojadą zatem: Olga Niemiec (bouldery), Tomasz Oleksy (bouldery) i Adam Pustelnik (lina), wszyscy obyci na międzynarodowych arenach.

Przypomnijmy, że Adam szefował routesetterom linowym na Igrzyskach w Tokio (patrz: Igrzyska Tokio 2020: reżyserzy olimpijskiego spektaklu, czyli routesetterzy), tym razem będzie kręcił pod okiem Austriaka Martina Hammerera. Na czele ekipy odpowiedzialnej na bouldery stanie Amerykanin Garrett Gregor.

Adam Pustelnik szefował routesetterom linowym w Tokio (fot. Daniel Gajda / IFSC)

Składy sędziowskie i routesetterskie delegowane do Paryża

IF Delegate – Piero Rebaudengo (ITA)
IF Delegate – Hazel Han (KOR)
IFSC Event Delegate – Stanley Yeo (SGP)
IFSC Jury President – Tim Hatch (GBR)
IFSC Judge – Karalyn Aronow (USA)
IFSC Judge – Nelson Lam (NZL)
IFSC Judge – François Leonardon (FRA)
IFSC Head Routesetter – Boulder – Garrett Gregor (USA)
IFSC Routesetter – Boulder – Tsukasa Mizuguchi (JPN)
IFSC Routesetter – Boulder – Olga Niemiec (POL)
IFSC Routesetter – Boulder – Tomasz Olesky (POL)
IFSC Routesetter – Boulder – Remi Samyn (FRA)
IFSC Head Routesetter – Lead – Martin Hammerer (AUT)
IFSC Routesetter – Lead – Akito Matsushima (JPN)
IFSC Routesetter – Lead – Adam Pustelnik (POL)
IFSC Routesetter – Lead – Brad Weaver (USA)
IFSC Routesetter – Lead – Jan Zbranek (GER)

***

Konkurencje wspinaczkowe na XXXIII Igrzyskach w Paryżu rozegrane zostaną w dniach 5-10 sierpnia. W sumie na starcie stanie 68 zawodników – 28 powalczy o medale w sprintach (14 kobiet i 14 mężczyzn), 40 w dwuboju, czyli boulderingu i prowadzeniu (20 kobiet i 20 mężczyzn).

Póki co przepustkę do stolicy Francji zapewniło sobie 30 wspinaczy, w tym wspomniana Aleksandra Mirosław. O szansę dołączenia do polskiej reprezentacji walczyć będą tej wiosny inny polscy biegacze (na boulderach i z liną nie istniejemy): Natalia Kałucka, Aleksandra Kałucka, Patrycja Chudziak, Anna Brożek i Marcin Dzieński. Zawody kwalifikacyjne odbędą się w Szanghaju (16-19 maja) i Budapeszcie (20-23 czerwca).

Oficjalna strona igrzysk: https://www.paris2024.org/en.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum