12 lutego 2024 13:46

Trwa odliczanie do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu

165 dni zostało do rozpoczęcia najważniejszej sportowej imprezy 2024 – XXXIII Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Wspinacze wystąpią na olimpijskich arenach drugi raz w historii, ale już na zupełnie innych zasadach.

Piktogram przedstawiający wspinaczkę na Igrzyskach w Paryżu

***

Dwubój zamiast trójboju

Przypomnijmy, że nasz sport zadebiutował na igrzyskach w 2021 roku w Tokio. Wspinacze męczyli się wtedy w tak zwanym trójboju, czyli boulderingu, prowadzeniu i czasówkach (wiadomo, sprinty i bouldery/lina to konkurencje z dwóch różnych światów). W Japonii ten trudny test najlepiej zdali Janja Garnbret i Hiszpan Alberto Gines Lopez. Wiadomo już, że Słowenka będzie w Paryżu bronić tytułu, natomiast Hiszpan olimpijskiego awansu jeszcze sobie nie zapewnił.

Faworytka zawodów Janja Garnbret, na zdjęciu podczas Igrzysk w Tokio

Janja Garnbret, Igrzyska w Tokio (fot. Jon Glassberg)

Na szczęście w Paryżu będziemy mieć już dwubój – co oznacza, że osobno o medale starać się będą biegacze, a osobno boulderowcy i linowcy. Będzie też większa frekwencja. W Tokio wystartowało 40 zawodników, w stolicy Francji zobaczymy w sumie 68 – 28 zawodników powalczy o medale w sprintach (14 kobiet i 14 mężczyzn) oraz 40 w boulderingu i prowadzeniu (20 kobiet i 20 mężczyzn). Na dziś olimpijski awans zapewniło sobie 30 wspinaczy (16 zawodniczek i zawodników startujących w dwuboju oraz 14 w czasówkach). O tym, kto musi jeszcze postarać się o występ w Paryżu (szansa w wiosennych zawodach w Szanghaju i Budapeszcie), pisaliśmy TUTAJ.

Takie ładne medale czekają na najlepszych w Paryżu (fot. IFSC)

Kiedy

Igrzyska odbędą się w dniach 26 lipca – 8 września, natomiast konkurencje wspinaczkowe potrwają niespełna tydzień, od 5 do 10 sierpnia. Poniżej harmonogram rozgrywek (a więcej na tickets.paris2024.org).

Poniedziałek, 5 sierpnia

 • Dwubój mężczyźni, runda boulderowa
 • Czasówki kobiety, kwalifikacje

Wtorek, 6 sierpnia

 • Dwubój kobiety, runda boulderowa
 • Czasówki mężczyźni, kwalifikacje

Środa, 7 sierpnia

 • Dwubój mężczyźni, runda prowadzenia
 • Czasówki kobiety, finał

Czwartek, 8 sierpnia

 • Dwubój kobiety, runda prowadzenia
 • Czasówki mężczyźni, finał

Piątek, 9 sierpnia

 • Dwubój mężczyźni, finały

Sobota, 10 sierpnia

 • Dwubój kobiety, finały

Paryż 2024, logo

Gdzie

Francuska stolica zamieni się latem w ogromny plac sportowych zmagań, w przypadku większości dyscyplin wykorzystane zostaną istniejące obiekty. Natomiast dla konkurencji wspinaczkowych specjalnie na czas igrzysk zbudowane zostanie Centrum Wspinaczkowe Le Bourget z 6 tys. miejsc dla kibiców. Po zakończeniu igrzysk ściany wspinaczkowe będzie można wykorzystać w innych miejscach.

***

Wśród 30 wspinaczy, którzy mają już w kieszeni olimpijską przepustkę jest nasza czołowa sprinterka, aktualna rekordzistka świata Aleksandra Mirosław. W Tokio Ola zajęła 4. miejsce, w Paryżu, gdzie obowiązywać będą już nowe zasady, jest jedną z żelaznych faworytek do złota w sprintach. Natomiast o awans na igrzyska powalczą wiosną inni nasi biegacze: Natalia Kałucka, Aleksandra Kałucka, Patrycja Chudziak, Anna Brożek i Marcin Dzieński.

Tagi: • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
  Brak komentarzy na forum