6 lutego 2024 10:51

Premiera poradnika „Jak wspinać się z osobami z niepełnosprawnościami”

W Polsce mieszka prawie 5,5 mln osób z niepełnosprawnościami (OzN). Ta liczba nie jest pomyłką. Według Narodowego Spisu Powszechnego z 2021 r. 14,32 proc. Polaków posiada orzeczenie o niepełnosprawności. Dlaczego tak mało osób z niepełnosprawnością widujemy we wspinaniu?

Poradnik „Jak wspinać się z osobami z niepełnosprawnościami”

***

Powody są różne:

  • niewielka liczba instruktorów wspinania przeszkolona do pracy z OzN,
  • obawy OzN przed własną słabością,
  • niedostosowanie obiektów wspinaczkowych do potrzeb OzN.

Chcemy to zmienić

Stowarzyszenie Skocznia przygotowało, pod patronatem PZA, poradnik „Jak wspinać się z osobami z niepełnosprawnościami”. W publikacji dzielimy się swoimi doświadczeniami i wiedzą zdobytą w trakcie kilku lat pracy z OzN. To zbiór praktycznych porad dotyczących komunikacji, asekuracji, metodyki wspinania z osobami o różnych schorzeniach. Z wózkersami, osobami z mózgowym porażeniem dziecięcym, stwardnieniem rozsianym. Z amputantami, osobami z dysfunkcjami wzroku i słuchu.

W Poradniku znajdziecie między innymi:

  • opis technik wspinania specyficznych dla różnych schorzeń,
  • metodykę prowadzenia zajęć,
  • kwestie komunikacji czyli jak rozmawiać z OzN o ich schorzeniach w kontekście wspinania,
  • opis specyficznych technik asekuracji.

Poradnik „Jak wspinać się z osobami z niepełnosprawnościami”

Jak pisze profesor Krzysztof Sas-Nowosielski w przedmowie do Poradnika: „nie ma on precedensu w rodzimej literaturze”. Jesteśmy dumni, że udało nam się uporządkować i zebrać doświadczenia oraz wydać Poradnik przy wsparciu naszego partnera  – Uniwersyteckiego Klubu Alpinistycznego.

Poradnik został pozytywnie oceniony przez kadrę szkoleniową PZA oraz zrecenzowany od strony merytorycznej i metodologicznej przez wykładowców z Akademii Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie.

Poradnik będzie w szerszej dystrybucji w drugiej połowie 2024 r. Tymczasem mamy dla Was 5 sztuk do wygrania w konkursie! Szczegóły TUTAJ.

Anna Radziejowska
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum