14 lutego 2024 10:46

Pięć ruchów wartych 8C+: Florian Wientjes filmowo na japońskim „Floatin”

Jedna z krótszych boulderowych form na filmie. Nie byle jaka, bo warta aż 8C+. To japońskie Floatin z odnotowanymi trzema przejściami. Na filmie Niemiec Florian Wientjes.
***

Europejczyk powtarzający japoński ekstrem 8C+ to naprawdę rzadkość. Tymczasem w ubiegłym roku do Mizugaki (Mizugakiyama Natural Park) specjalnie po Floatin pojechał Florian Wientjes. Do balda, liczącego pięć / sześć ruchów, przygotowywał się kilka miesięcy – na tyle skutecznie, że na miejscu potrzebował na przejście tylko pięciu sesji.

Wientjes zrobił jesienią ubiegłego roku dopiero pierwsze powtórzenie (to kolejny powód do dumy). Autorem ekstremu jest japoński mocarz Ryuichi Murai, który skompletował i połączył ruchy w całość w grudniu 2021 roku (linia znana była wcześniej pod nazwą Launch Pad Project). Dla porównania na filmie sam autor – o ile Ryuichi zdecydował się wystartować na samych rękach, Niemiec zamiast kampusa wykorzystał technikę pogo (odsyłamy do naszego słownika wspinaczkowego).
Balder, który na powtórzenie czekał prawie dwa lata, w końcówce 2023 roku, w przeciągu zaledwie kilku dni, odnotował aż dwa przejścia. Niedługo po Niemcu na topie stanął Ryohei Kameyama (ten, który od dłuższego czasu ma chrapkę na Burden of Dreams 9A – to podobnie krótka forma co Floatin, tyle że z innej póki trudności, jak dotąd powtórzona dwukrotnie, przez Szkota Willa Bosiego i Belga Simona Lorenziego).
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum