28 lutego 2024 09:40

13-letnia Meini Li powtarza „Tornado” 8c+

Niezłe przejście padło w Chinach. 13-letnia Meini Li powtórzyła drogę Tornado 8c+ w Yangshuo (White Mountain, prowincja Guangxi).

Meini Li na „Tornado” 8c+ (fot. Liu ”Karma” Chuang)

***

Li potrzebowała na rozpracowanie i przejście Tornado sześciu dni i trzynastu wstawek (za 8a.nu). Droga liczy około 40 metrów, ale jak pisał Michael Piccolruaz (w 2018 roku Włoch zrobił pierwsze powtórzenie), mimo słusznej długości ma też charakter mocno boulderowy.

Meini Li znana jest ze swoich wspinaczkowych dokonań już od dobrych kilku lat. Nie tylko jest jedną z czołowych zawodniczek w Chinach (zdobywa medale na krajowym podwórku we wszystkich konkurencjach), ale też potrafi nieźle „namieszać” w skałach. W 2021 roku, w wieku zalewie 10 lat, poprowadziła China Climb 8b+ (oryginalnie 8c), wcześniej żaden chiński wspinacz nie pokonał w tak młodym wieku tak trudnej drogi. To jednak nie koniec chińskiego wyścigu po rekordy. Już w 2022 rekord Li pobiła jej rodaczka Ziheng Qiu, która China Climb przeszła mając 9 lat. Ba, w tym samym roku poprzeczkę podbiła jeszcze Chen Yunxi – klasyk Yangshuo padł w wieku 8 lat(!).

Na filmie Meini Li i China Climb (pierwsza anonsowana 8c w kraju, później spadła do 8b+. Obił ją w 2006 roku Logan Barber, a dwa lata później pierwsze przejście zrobił Liu Yongbang):
Tagi:  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Gdzie jest granica? [1]
    W tym tempie chyba należałoby się spodziewać, że do roku…

    29-02-2024
    Doktordzik