24 lutego 2024 11:39

Jewgienij Głazunow zginął na Aksu

22 lutego odnaleziono ciało Jewgienija Głazunowa. Rosyjski alpinista wspinał się samotnie na ponad 1500-metrowej północnej ścianie Aksu Północnego (5350 m, Pamiro Ałaj, Kirgistan).

Jewgienij Głazunow (fot. FB Anna Piunowa)

Jewgienij Głazunow (fot. FB Anna Piunowa)

***

Jewgienij Głazunow rozpoczął samotną wspinaczkę drogą Czeprinskiego 6B (skala rosyjska). W nocy z 15 na 16 lutego pogoda zaczęła się pogarszać. Następnego dnia wspinacz miał skończyć ścianę i osiągnąć grań. Następnie rozpoczął zjazdy. Ostatni kontakt z nim miał miejsce 16 lutego o godzinie 15.00.

Masyw Aksu od północy (fot. mountain.ru)

Masyw Aksu od północy (fot. mountain.ru)

Dwa dni później rozpoczęto akcje poszukiwawczą. 22 lutego stosunkowo nisko w ścianie (6 wyciągów od podstawy) odnaleziono ciało Jewgienija. Prawdopodobną przyczyną śmierci było uderzenie przez kamień w trakcie zjazdów.

To niestety nie pierwsza tragedia górska w rodzinie Głazunowów. W 2018 roku na filarze Latoka I zginął jego brat Siergiej.

37-letni Głazunow był bardzo doświadczonym alpinistą, miał na koncie ok. 250 dróg o trudnościach od 5B do 6B (także nowe drogi), a także wejścia na siedmiotysięczniki. Często wspinał się samotnie.
 • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

  RIP [5]
  Szkoda

  25-02-2024
  łojant

  J.Natkański: Re: Ignacy Walek Nendza
  R.I.P....

  Marek Kujawiński: Re: Ignacy Walek Nendza
  [i]...

  Anglik: Re: Ignacy Walek Nendza
  [ " ] Żegnaj....