Jak zostać fajnym wspinaczem? (sezon ściankowy)

Żeby zostać fajnym wspinaczem nie trzeba robić żadnej cyfry, zadawać ze szmaty, czy szarpać z najmniejszych listewek na campusie. Nie, to znacznie prostsze i może wydawać się oczywiste – bo większość z nas to przecież fajni wspinacze. A jednak na ściankach obserwujemy sporo nieprzyjemnych i niebezpiecznych sytuacji. Nasze środowisko rośnie i dywersyfikuje się, a wartości, etyka i ideały ulegają rozmyciu. Ponieważ trwa zima, zaczniemy od sytuacji panelowych. Niniejsza lista ma na celu poprawę kultury w naszym środowisku, więc jeśli coś wam doskwiera, a nie zostało wyszczególnione poniżej, piszcie do nas – będziemy aktualizować.

(fot. Tomasz Szkatuła)

***

Kolejność przypadkowa:

 • Nie zostawiaj przedmiotów na materacu. Spadając na przykład na butelkę z wodą, można zrobić sobie krzywdę. Fajny wspinacz pilnuje swojego mandżuru.
 • Nie kładź telefonu na materacu lub ziemi, co prawda nie jest to zagrożenie dla zdrowia, ale zniszczenie cudzego telefonu może prowadzić do nieprzyjemnych sytuacji. Fajny wspinacz nie podkłada smartfona pod nogi.
 • Pilnuj dzieci, swoich i nie tylko. Jeśli jesteś instruktorem lub widzisz niebezpieczną sytuację – interweniuj. Biegające po materacach dzieci stanowią zagrożenie dla wspinających się nad nimi oraz dla samych siebie. W tym punkcie warto również wspomnieć o krzyku i płaczu, który dla nikogo nie jest przyjemny, a niektórzy rodzice (zapewne pod wpływem zmęczenia lub przyzwyczajenia) zdają się czasem o tym zapominać.
 • Psy. Zazwyczaj są łagodne, spokojne i ciche. Rzadko zdarza się, by na ściance pojawiło się kilka na raz, w wyniku czego doszłoby do jakiejś burdy. Więc niby ok, pewnie większość z nas cieszy się na ich widok lub jest nam to obojętne. Są jednak ludzie, którym może to przeszkadzać, a pies/psy nieposłuszne, biegające bez kontroli, podobnie jak dzieci będą stanowić zagrożenie. Fajni wspinacze, którzy mają psy, zazwyczaj unikają godzin szczytu i trzymają je na smyczy.
 • Miej oczy dookoła głowy. To jedna z ważniejszych zasad, których należy bezwzględnie przestrzegać. Dziesięć lat temu rozwaliłem nogę przez typa, który wlazł pode mnie, gdy spadałem z topu. Do końca życia będzie mnie rwało na deszcz. Typ powiedział „sorry” i poszedł do domu. Nie chcecie znaleźć się w takiej sytuacji. Mam nadzieję, że typ jest dzisiaj fajnym wspinaczem i sprawdza dwa razy, czy ktoś się nad nim nie wspina. Przy okazji: łapcie ludzi (i dzieci), gdy zauważycie, że nieświadomie włażą pod kogoś.
 • Fajny wspinacz nie czyści chwytów szczotą, gdy ktoś wspina się poniżej.
 • Zwracajmy uwagę na wspinających się obok. Jeśli drogi lub problemy boulderowe się krzyżują, a ktoś zaczął wspinać się przed nami, poczekajmy.
 • Fajny wspinacz robi obwody na obwodowi (spray wallu), a nie tam, gdzie nakręcone są przystawki.
 • Materac służy amortyzowaniu odpadnięć. Fajny wspinacz nie robi na nim pikników, nie przesiaduje, nie rozciąga się i nie rozgrzewa. Chyba, że w okolicy nie ma nikogo, nie popadajmy w skrajności. Jednak pamiętajmy, że pierwszeństwo do korzystania z materaca mają wspinający się.
 • Chowaj szczoty i kije. Te przedmioty pozostawione na materacu również stanowią zagrożenie dla wspinających się.
 • Nie rozsypuj magnezji. Fajny wspinacz stara się nie robić syfu.
 • Nie krzycz, nie przeklinaj. Wiadomo, że wspinanie czasem wywołuje spore emocje. Jednak fajni wspinacze z biegiem lat uczą się je kontrolować i do wybuchów złości lub ekscytacji dochodzi u nich znacznie rzadziej. Przeklinanie nigdy nie jest spoko, może również ze względu na dzieci. Poziom hałasu warto kontrolować również podczas omawiania patentów.
 • Nie wtrącaj się. Nie wszyscy lubią podpowiedzi i dobre rady, nie wszyscy chcą się zaprzyjaźniać ze wszystkimi. Oczywiście wspinanie w dużej mierze (zwłaszcza bouldering) jest aktywnością stadną, ale zachowajmy umiar i uszanujmy różne typy osobowości. Fajny wspinacz, którego korci by sprzedać komuś nieznajomemu patenty, najpierw pyta, czy pomoc jest pożądana.
 • „Przepraszam, mogę tu spaść”. Fajny wspinacz wie, gdzie może odpaść i w którą stronę go wyrzuci po dynamicznym ruchu. Przed startem uprzedza osoby, które mogą znajdować się w pobliżu, często w pozornie bezpiecznej odległości.
 • Zmieniaj buty. Wiele osób rozgrzewa się w adidasach. Warto nosić na ściankę dodatkową parę butów przeznaczonych do rozgrzewki, by nie moczyć materaców itp.
 • Fajni wspinacze bez problemu dogaduję się co do kolejności i czasu przerw pomiędzy wstawkami/powtórzeniami, na obwodowi czy campusie. Gdy widzisz kogoś z włączonym stoperam, zapytaj, jak długie ma przerwy, nie wbijaj się  bez pytania. Wszystko da się dogadać.
 • Zwróć uwagę ile osób czeka na swoją kolej, nie wbijaj bez patrzenia/pytania.
 • Fajny wspinacz, to żywy wspinacz, bez poszkodowanych i martwych partnerów na koncie. Koniecznie stosuj wzajemną kontrolę na każdym etapie wspinaczki: https://wspinanie.pl/2016/10/jesli-mnie-kochasz-sprawdz-mnie/.

Ostatecznie nikogo poza tobą i może kilkoma bliższymi osobami nie obchodzi, na jakim poziomie się wspinasz. Nie zyskasz sympatii za CYFRĘ. Nie licz na szacunek i podziw. Przestrzegaj powyższych zasad, to najprostsza droga do bycia fajnym wspinaczem. Na dodatek przystępna, więc same plusy :).

MG
 • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

  cyfra [33]
  ,,Nie zyskasz sympatii za CYFRĘ. Nie licz na szacunek i…

  5-02-2024
  mechut