12 lutego 2024 10:30

Charles Barrett staje przed sądem za gwałty i molestowanie

5 lutego rozpoczął się proces w sądzie federalnym przeciwko Charlesowi Barrettowi, byłej gwieździe boulderowej mekki Buttermilks. Oskarżony o brutalne ataki na tle seksualnym przez wiele lat był cenionym członkiem społeczności wspinaczkowej Północnej Kalifornii.

***

Charles Barrett został aresztowany w sierpniu 2022 przez władze federalne. Postawiono mu zarzut napaści na tle seksualnym na 19-letnią kobietę w Yosemite w 2016 roku. W akcie oskarżenia wymieniono trzy przestępstwa – dwa przypadki gwałtu i jeden molestowania seksualnego. Historia kłopotów Barretta z prawem, stosowania przez niego przemocy fizycznej i psychicznej oraz gróźb karalnych, sięga jednak znacznie głębiej. W obszernym reportażu dla Outside.com Annette McGivney zastanawia się, jakim cudem tak długo uchodziło mu to na sucho i czy kobiety mogą się czuć bezpiecznie w świecie outdoorowym.

Do ujęcia Barretta w dużym stopniu przyczynili się członkowie oddolnej inicjatywy “Safe Outside” , którzy przeprowadzili ankietę o napaściach na tle seksualnym w świecie wspinaczki. Analityczka danych zauważyła podobieństwa w różnych incydentach mających miejsce w Północnej Kalifornii i doszła do wniosku, że napastnik może być wciąż na wolności. Skontaktowano się z ofiarami, które potwierdziły, że były zaatakowane przez Barretta. Dzięki temu w sprawę zaangażowały się organy ścigania.

Uroczy… do czasu

Jedną z ofiar Barretta była Bonnie Hedlund, która związała się z nim w 2005 roku. Uważała go za atrakcyjnego, czarującego i niezwykle romantycznego mężczyznę, do czasu gdy w styczniu 2006 powalił ją na ziemię uderzeniem w bok głowy, wybiegł z jej psem na środek autostrady stanowej i zagroził samobójstwem. Choć nie zgłosiła tego incydentu na policję, poprosiła go o wyprowadzenie się z domku, w którym razem mieszkali. Ze względu na to, że obracali się w tym samym kręgu znajomych, utrzymywała z nim potem ostrożne stosunki. Barrett wielokrotnie próbował odzyskać jej zaufanie – tłumaczył się, że stracił nad sobą kontrolę z powodu ciążących nad nim konsekwencji za przestępstwo z 2004 roku.

Został wtedy zatrzymany przez funkcjonariuszy w Yosemite za prowadzenie pod wpływem alkoholu. W drodze do aresztu groził strażnikom, a w akcie zemsty kilka dni później przeciął opony w samochodzie jednego z nich. Jego agresywne zachowanie doprowadziło do aktu oskarżenia, w którym wymieniono pięć przestępstw, m.in. zemstę na świadkach oraz zastraszanie. W ramach ugody w grudniu 2006 roku przyznał się do jednego zarzutu (wandalizmu), przez co dostał karę sześciu miesięcy więzienia i zakaz przebywania w Yosemite na trzy lata.

Kompani wspinaczkowi Barretta mimo wszystko nie uznawali tego wydarzenia za sygnał większych problemów. Otoczenie miało go za niezwykle towarzyskiego człowieka, a kłopoty z prawem tłumaczyli problemami psychicznymi, z którymi się zmagał.

Kolejne akty przemocy

W październiku 2008 roku Barrett skrzywdził Bonnie Hedlund ponownie. Świadkiem napaści był Lonnie Kauk (syn Rona Kauka), który towarzyszył wtedy Charlesowi podczas wspinaczki w Buttermilks. Hedlund siedziała przy ognisku ze swoim psem w towarzystwie innych wspinaczy. Barrett zaczął celowo drażnić jej pupila mimo wielokrotnych napomnień. Gdy pies ugryzł go w palec, mężczyzna zaczął go bić. Hedlund zabrała psa w stronę swojego samochodu, ale Barrett ruszył za nią, powalił i bił ją po głowie, doprowadzając do utraty przytomności. Kauk przerwał atak i pomógł kobiecie zgłosić sprawę na policji następnego ranka. Barrett został skazany za stosowanie przemocy domowej na 180 dni więzienia. Kauk przyznał później, że Barrett prosił go okłamanie sędziego w sprawie tego wydarzenia i przestawienie wymyślonej przez niego wersji. Gdy odmówił, sam stał się ofiarą długotrwałego nękania i zastraszania przez Barretta.

Po wyjściu z więzienia Barrett zatrzymał się w u swoich przyjaciół w Bishop. W marcu 2010 roku pojawiła się tam również ich znajoma, Stephanie Forté. Gospodarze poinformowali ją o przeszłości wspinacza, ale jednocześnie uspokoili, że zarzuty przeciwko niemu były „całkowicie sfałszowane”. Podczas drugiej nocy jej pobytu Barrett wtargnął do pokoju, w którym spała i wbrew jej woli całował ją, ściskał jej piersi oraz pocierał okolice narządów płciowych. Udało jej się uwolnić od napastnika, który prawdopodobnie przestraszył się, że obudzi jego przyjaciół. Zbywana przez znajomych i namawiana do przemilczenia sprawy, zgłosiła się na policję dopiero rok później. Niestety na tym jej historia ze wspinaczem się nie zakończyła. Forté w ciągu następnych lat była przez Charlesa wielokrotnie zastraszana i nękana. W toku postępowania okazało się nawet, że w 2018 roku Barrett wspominał swojemu przyjacielowi (zawodowemu wspinaczowi) o chęci zabicia jej. Ten jednak nie traktował tych gróźb poważnie.

“Typ faceta, któremu chce się wierzyć”

W latach 2010-2017 Barrett został oskarżony jeszcze przez cztery inne kobiety o napaść na tle seksualnym. Natomiast w ciągu 14 lat, począwszy od 2008 roku, cztery kobiety uzyskały nakazy ochrony lub zakaz zbliżania się do nich przez Barretta z powodu obaw o własne życie. Przez cały ten czas popularność Barretta nie słabła. Podziwiano go za trudne przejścia i wytyczanie pionierskich boulderów. Charles wydał własnym sumptem trzy przewodniki wspinaczkowe, a jeden z nich polecał Kevin Jorgeson na Facebooku, pisząc: „Jestem podekscytowany, że mój przyjaciel Charlie Barrett jest bliski wydania nowego przewodnika po Tuolumne! Sprawdź i zamów swój egzemplarz w przedsprzedaży”.

Rodzi się pytanie, dlaczego tak wielu ludzi ignorowało agresywną osobowość Barretta. Wypowiedział się na ten temat m.in. James Lucas. Powiedział o nim „Charlie to taki typ faceta, któremu chce się wierzyć’. W reportażu Outside pojawia się też nazwisko Alexa Honnolda, który widywał się czasem z Charlesem, a w jednym z wywiadów pochwalił go jako utalentowanego wspinacza. Honnold przyznał, że wiedział o zachowaniach Barretta, ale jedynie z plotek. Tłumaczył je sobie problemami psychicznymi mężczyzny i alkoholizmem. Podsumował swoje przemyślenia słowami: „Ludzie więcej mu odpuszczali, ponieważ jest niesamowicie utalentowany, napisał te przewodniki i ustanowił naprawdę trudne drogi”.

Julia Klimek
źródło: Outside Magazine

Safe Outside – inicjatywa założona w 2018 roku przez analityczkę danych Charlie Lieu, badaczki kryminologii Callie Rennison oraz byłej redaktorki Alpinist Katie Ives. Głównym celem projektu było przeprowadzenie szeroko zakrojonej ankiety internetowej, która pomogłaby ocenić przypadki molestowania seksualnego i napaści na tle seksualnym w świecie wspinaczkowym. Projekt był wsparty między innymi przez magazyn Outside i REI.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum