22 stycznia 2024 10:08

Piękna „Once in a Lifetime” dla zespołu Bargiel – Stoch-Michna – Karpiel

We włoskiej dolinie Vallunga (Langental, Val de Lietres, Dolomity) zespół Grzegorz Bargiel, Wojtek Karpiel i Bartłomiej Stoch-Michna przeszedł lodowo-skalną linię Once in a Lifetime.

„Once in a Lifetime” – wspinaczka na 1. wyciągu (fot. arch. B. Stoch-Michna)

***

Droga liczy 165 metrów, podzielonych na 4 wyciągi (1. 40 m – M6, WI5+; 2. 50 m – M6+, WI6+, 3. 35 m – M6, WI5+; 4. 40 m – M8, WI4). Jako pierwsi pokonali ją Daniel Ladurner, Hannes Lemayr, Florian Riegler 18 lutego 2018 roku.

Jak to w przypadku lodowych formacji bywa, trudności różnią się w zależności od warunków – wg wspinaczy maksymalne sięgały WI5+ (na drugim wyciągu mieli sam lód). Dodatkowo na ostatnim wyciągu na przewodników IVBV czekała lodowa kolumna, którą wspięli się do góry – obchodząc dzięki niej skalny odcinek M8.

„Once in a Lifetime” – lodowa kolumna na ostatnim wyciągu (fot. arch. B. Stoch-Michna)

Bartek tak komentuje trudności:

Ten lodospad jest teraz w dobrych warunkach, ma sporo przejść w ostatnim czasie i dużo dziur po dziabach i stopni, według mnie to ma max WI5+.

Dodaje:

Przechodząc tę drogę spełniło się jedno z moich górskich marzeń. Super przygoda w świetnym towarzystwie i miłej atmosferze – poezja wspinania. Dziękujemy TOPRowi za możliwość szkolenia się i podnoszenia naszych kwalifikacji w takich wyjątkowych i pięknych miejscach.

Zadowolona ekipa, od lewej – Grzegorz Bargiel, Wojtek Karpiel, Bartek Stoch-Michna (fot. arch. B. Stoch-Michna)

Tę spektakularną linię mają na swoim koncie również inni polscy wspinacze – m.in. podczas obozu Grupy Młodzieżowej w 2020 roku wspięły się nią dwa zespoły: Krzysztof Rychlik, Paweł Górka, Czarek Chełkowski oraz Michał Czech, Maciej Kimel i Damian Bielecki.

Sprocket
Źródło: info własne, profil FB Bartka Stoch-Michny
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum