14 stycznia 2024 18:03

Odwrót spod zimowej Annapurny

Alex Txikon ogłosił zakończenie wyprawy na Annapurnę. Mimo stosunkowo dobrych prognoz jego ekipa po utracie dużej ilości sprzętu nie zdobędzie tej zimy tego ośmiotysięcznika.

📣Agian Oinarrizko Kanpamenduan egon beharko genuke, baina arrazoiren batengatik ez gaude, ziurrenik ez gara behar bezain…

Opublikowany przez Alex Txikon Sobota, 13 stycznia 2024

***

O problemach Txikona informowaliśmy w piątek. Zespół, gdy dotarł do wysokości 6400 m, nie odnalazł pozostawionego depozytu. Pochłonęła go wielka szczelina lodowa.

Alex Txikon to zimowy weteran. Bask ma na koncie wiele zimowych prób na ośmiotysięcznikach, w tym kilka na Mount Evereście. Swój pierwszy zimowy sukces na ośmiotysięczniku odniósł w 2016 roku, gdy wraz z Simone Moro i Muhhamadem Alim dokonał pierwszego zimowego wejścia na Nanga Parbat (8126 m). Zimą 2022/23 wszedł z dużą ekipą na Manaslu (sam nie używał tlenu z butli, ale 6 towarzyszących mu Szerpów tak).

Pierwszego zimowego wejścia na Annapurnę dokonali 3 lutego 1987 roku drogą pierwszych zdobywców Jerzy Kukuczka i Artur Hajzer. Kolejne i ostatnie zimowe wejście, tym razem w okresie zimy meteorologicznej, miało miejsce rok później. Południową ścianą 20 grudnia zdobyła szczyt japońska wyprawa: Toshiyuki Kobayashi, Teruo Saegusa, Yasuhiro Saito i Noboru Yamada. Niestety w zejściu doszło do tragedii, śmierć w wyniku upadku ponieśli Kobayashi i Saito.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum