28 stycznia 2024 15:10

Furtka do 9a otwarta… 14-letni David Bermúdez przechodzi „Esclatamasters”

14-letni David Bermúdez poprowadził swoje pierwsze 9a – Esclatamasters w Perles. To utalentowany hiszpański junior, o którym pisaliśmy w ubiegłym roku przy okazji pokonania przez niego drogi Potemkin 8c+ w Cuence.

David Bermúdez na "Esclatamasters" (fot. Juanma León / Sputnik Climbing)

David Bermúdez na „Esclatamasters” (fot. Juanma León/Sputnik Climbing)

***

Dziś Bermúdez ma już w swoim kapowniku dwie linie 8c+, w grudniu przeszedł jeszcze Pal norte w Margalefie. No i premierowe 9a, Esclatamasters. Co prawda niektórzy stawiają przy drodze 8c+, ale nie umniejszamy osiągnięcia 14-latka. Tym bardziej, że 40-metrowa Esclatamasters to pierwszej urody linia, słusznie ochrzczona mianem klasyka katalońskiego rejonu.

Warto nadmienić, że David Bermúdez poradził sobie z Esclatamasters bardzo szybko, wspomina o skromnych sześciu próbach. A jak skuteczny potrafi być w skałach, pokazał kilka dni wcześniej w Olianie, gdzie w drugim podejściu wkosił Fish Eye 8c. Do tego dodajmy aż 13 dróg 8c, jakie już zebrał na koncie, w tym pierwszą zrobił w lutym 2023 (El Calvario del Sicario 8c/c+, Cuenca).

Hiszpan na ostatnich metrach Esclatamasters:

***

Esclatamasters powstała w 2006 roku, pierwsze przejście zrobił Ramonet, choć sam projekt obił Salva Serrano. Droga ma wiele przejść, większość powtarzających stawia na 9a, ale są też tacy, którzy optują za niższą wyceną. Na 8c+ wskazują Seb Bouin, Magnus Midtbo, Gonzalo Larrocha, Flotence Pinet (pierwsze kobiece przejście, 2015) czy ostatnio Solveig Korherr.

Tak wygląda tytułowa linia, wspina się Laura Rogora:  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum