8 grudnia 2023 12:00

Seb Bouin w swoim żywiole. Francuz robi pierwsze powtórzenie drogi „Narcissus” 9a/a+ (9a)

Aż trzy lata czekał na powtórzenie swojej drogi Włoch Matteo Gambaro. Miał 45 lat, kiedy jesienią 2020 roku otwierał Narcissus 9a/a+, teraz linię powtórzył Francuz Seb Bouin.

Seb Bouin na drodze „Narcissus” 9a/a+ (fot. Clarisse Bompard)

***

Narcissus  to spektakularna droga, długa na 40 metrów, prowadząca krawędzią dachu w rejonie Erboristeria (Val Pennavaire, Albenga). Duma Matteo Gambaro (Włoch mówił o niej: najpiękniejsza i najtrudniejsza droga, jaką obiłem w Val Pennavaire) i zarazem idealne wyzwanie dla Bouina, lubującego się w atletycznych liniach.

Seb Bouin tak pisze na swoim profilu:

Spędziliśmy dwa dni w Albendze. Pojawiła się okazja, żeby spróbować drogi Mattego – Narcissus. Powiedział mi przez telefon: – duża przewieszona ściana, tufy, wytrzymałość. Odpowiedziałem: – ok., powiedziałeś właśnie kluczowe słowa😅, zamierzam się wstawić.

Francuz poradził sobie z drogą w czterech podejściach. I co istotne (zwłaszcza dla Matteo, dla którego to najmocniejsza linia w dorobku) – potwierdził trudności:

Matteo zaproponował 9a/a+ i myślę, że to właściwa wycena, jeśli robi się drogę bez nakolanników, tak jak on. Z nakolannikami (tak jak ja ją poprowadziłem) to solidne 9a.

Wideo z przejścia wkrótce. Na trzecie przejście chyba nie będzie trzeba długo czekać…

***

A propos Seba Bouina. Jeszcze do 10 grudnia na festiwalowej platformie online playkrakow.com można obejrzeć film DNA w reżyserii Josha Lowella. DNA (9c) to oczywiście jedna z trzech najtrudniejszych dróg na świecie. Biegnie środkiem spektakularnej groty Ramirole w Verdon. Francuz otworzył ją w 2022 roku.

Seb Bouin na "DNA" 9c

Seb Bouin na „DNA” 9c (fot. Lena Drapella / Black Diamond)

A tu kolejne wielkie wyzwanie Francuza:
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum