19 listopada 2023 10:26

Zdeněk Hák i Radoslav Groh wytyczają nową drogę na Cholatse

Zdeněk Hák i Radoslav Groh wytyczyli nową drogę na dziewiczej zachodniej ścianie Cholatse (6440 m) w rejonie Khumbu w Nepalu. Powstała 1200-metrowa Just Ona Solution ED (WI 4+, M5).

„Just Ona Solution” ED (WI 4+, M5, 1200m), Cholatse

„Just Ona Solution” ED (WI 4+, M5, 1200m), Cholatse

***

Akcja czeskiego zespołu była szybka. 1 listopada dotarli ponownie pod szczyt i założyli obóz ok. 200 metrów powyżej standardowego miejsca bazowego dla drogi normalnej.

Ze względu na ryzyko zdecydowali się na rozłożenie wspinaczki na dwa dni. 2 listopada przeszli 3 mikstowe wyciągi o trudnościach ok. WI4+/M5, a następnie w stosunkowo łatwym terenie pokonali 4 wyciągi prowadzące do bezpiecznej jaskini lodowej na szczycie imponującego seraka u podnóża właściwej ściany. Tam w ciągu dnia ukrywali się przed spadającymi kamieniami i około drugiej w nocy wznowili wspinaczkę.

Po 14 godzinach, poruszając się niemal wyłącznie w lodzie, osiągnęli grań szczytową. Pokonany teren miał nachylenie 60-90 stopni i nie dawał możliwości bezpiecznego biwaku. Dojście południowo-zachodnią granią do szczytu zajęło im ok. 30 minut.

Po zdobyciu szczytu, w ciemnościach, natychmiast rozpoczęli schodzenie drogą normalną, biegnąca południowo-zachodnią granią i zeszli do C1 (5600 m).

4 listopada zeszli z C1 do miejsca, gdzie mieli nadzieję odnaleźć aparat Jana Rosa. Ich przyjaciel i uczestnik wyprawy do Nepalu zginął 25 października podczas wspinaczki drogą normalną. Aparat udało się znaleźć. Droga Just Ona Solution została poświęcona jego pamięci.

Źródło: Lezec.cz
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum