13 listopada 2023 08:52

Wspinanie z liną w Mucharzu

Do Mucharza w Beskidzie Małym jeździło się do tej pory na bouldery (topo znajdziecie w przewodniku „Beskidy Zachodnie i Pogórze”). Teraz oprócz kraszpada spokojnie możecie zapakować do samochodu linę. Miro Woźniak i Kuba Wierzchowski otworzyli w kamieniołomie pierwsze drogi.

Mucharz (fot. Miro Woźniak)

***

Piaskowcowe ściany byłego kamieniołomu wznoszą się nad zbiornikiem Świnna Poręba. To bardzo rozległy teren, a same bouldery rozproszone są na kilku piętrach. Z kolei otwarty właśnie nowy sektor z drogami – Kozacka Turnia – znajduje się w prawej części kamieniołomu, na górnym piętrze. Powspinacie się tam po sześciu drogach i jednej kombinacji, najtrudniejsze linie wycenione są na VI.4.

Z praktycznych informacji. Drogi nie są za długie, tak do 10 metrów wysokości. Wystawa sektora jest południowo-wschodnia. I poniżej topo z nowościami.

Kozacka Turnia

Mucharz, Kozacka Turnia (fot. Kuba Wierzchowski / fotografzkrakowa.com)

Mucharz, Kozacka Turnia (fot. Kuba Wierzchowski / fotografzkrakowa.com)

  1. Dobro zawsze zwycięża VI
  2. Dagome VI.2+ (ogr. linie ringów z lewej)
  3. DMT VI.4 (start jak Dagome i trawers w prawo do Żararaki)
  4. Grzbiet walenia VI.1
  5. KatolŻrnik VI.3 (ogr. linie ringów po lewej i prawej)
  6. Żararaka VI.4 (ogr. bez kantu z prawej i linia ringów z lewej)
  7. Beskidzkie dąsy VI.1 (kantem)

W planach są kolejne sektory z liną. Miro szykuje się do otwarcia czterech, w których ma powstać około 30 dróg. Już trochę dłuższych, do 15 metrów.

Środki na obicie pochodzą z puli IŚW Nasze Skały.

***

Pięknie wydane topo „Beskidy Zachodnie i Pogórze. Przewodnik dla boulderowców, wspinaczy z liną oraz eksploratorów” z opisem boulderów w Mucharzu (i wieloma innymi rejonami) do kupienia w księgarni wspinanie.pl.

„Beskidy Zachodnie i Pogórze. Przewodnik dla bulderowców, wspinaczy z liną oraz eksploratorów” Grzegorz Rettinger (wyd. I, 2019)
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum