7 listopada 2023 14:15

„Tomorrow is Another Day” – młodzi Szwajcarzy nową drogą na północnej ścianie Flat Top

Nathan Monard, Hugo Béguin i Matthias Gribi wrócili z wyprawy w indyjskie Himalaje Zachodnie, podczas której zdobyli dziewiczą, północną ścianę Flat Top, góry w Parku Narodowym Kishtwar. Powstała droga Tomorrow is Another Day ED, WI4, M6, 5c, 1400 m.

Flat Top w Parku Narodowym Kishtwar, Indie (mapy.cz | fot. Matthias Gribi – FB)

***

Flat Top (6103 m – według mapy, 6057 m – według pomiaru urządzeniem InReach, wykonanym przez Szwajcarów) stoi na południowej granicy Parku Narodowego Kishtwar i zamyka dolinę Nanth Nallah od południa, górując nad nią imponującą północną ścianą – do października tego roku niezdobytą. Na szczyt dotarło wcześniej tylko kilku alpinistów (pierwsi byli Brytyjczycy w 1980 roku). Od północy próbowano tylko raz – wspinaczka Timothy’ego Elsona i Richarda Measuresa w 2018 r. filarem północnym zakończyła się na wysokości 5400 m. Ogromny potencjał wspinaczkowy regionu Kishtwar przyciąga ostatnio coraz więcej wspinaczy. Wczoraj pisaliśmy o ciekawym przejściu na White Sapphire.

Matthias Gribi:

Marzyliśmy o tej górze od dwóch lat. Tym razem, inaczej niż w zeszłym roku, mieliśmy pozwolenia. Wyruszyliśmy do Kishtwar i doliny Nanth Nallah, aby otworzyć nową drogę na nietkniętej północnej ścianie Flat Top.

Béguin i Gribi znali już tę okolicę. Podczas zeszłorocznej wyprawy do Kishtwar zdobyli szczyt Chomochior (6278 m), wspinając się Południowo-Wschodnia granią.

Nathan Monard, Hugo Béguin i Matthias Gribi i nowa droga na północnej ścianie Flat Top: Tomorrow is Another Day ED, WI4, M6, 5c, 1400 m (fot. Hugo Béguin / Matthias Gribi – FB)

Szwajcarzy założyli bazę wysuniętą na lodowcu Brammah pod koniec września. Po okresie aklimatyzacji podjęli pierwszą próbę, którą udaremniły opady śniegu. Kilka dni później, korzystając z kolejnego okna pogodowego, ponownie weszli w ścianę. Mimo porannej śnieżycy udało im się założyć pierwszy obóz 200 metrów wyżej. Relacjonuje Gribi:

Ostatecznie, mimo wymagających wyciągów w lodzie słabej jakości, trudnego wspinania w mikście i skale, fragmentów torowania w głębokim śniegu, łącznie czterech biwaków, w tym jednego bardzo prowizorycznego, udało nam się osiągnąć to, po co tu przyjechaliśmy. Co za przygoda!

Wspinaczka na Flat Top, Kishtwar, Indie (fot. Matthias Gribi – FB)

W miarę zdobywania wysokości, szanse na ewentualny bezpieczny wycofuje malały, zwłaszcza w szczytowych partiach góry. Alpiniści skomentowali:

Do ostatniej chwili nie byliśmy pewni, czy uda nam się przedrzeć, a odwrót byłby bardzo skomplikowany.

Wspinaczka na Flat Top, Kishtwar, Indie (fot. Matthias Gribi – FB)

Czwartego dnia, po 14 godzinach akcji i już w kompletnych ciemnościach, alpiniści z ulgą stanęli na szczycie.

Michał Gurgul

źródła: Matthias Gribi – FB, Mountain Blog, AAC, Explorers Web
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum