20 listopada 2023 15:55

System ochrony przed upadkiem z dachu. Na co postawić? [sponsorowany]

Jaki system zabezpieczający pracowników przed upadkiem z wysokości będzie najlepszy? Co warto wiedzieć o poszczególnych rozwiązaniach? Sprawdź!

Jaki system ochrony przed upadkiem z dachu wybrać?

Praca na wysokości bez odpowiedniego zabezpieczenia wiąże się z dużym ryzykiem upadku, a w skrajnych przypadkach nawet trwałego uszczerbku na zdrowiu czy zgonu. Aby przeciwdziałać takim sytuacjom, każdy pracodawca ma obowiązek zapewnić swoim pracownikom wszelkie potrzebne środki ochrony indywidualnej i zbiorowej, w tym specjalne systemy asekuracyjne.

Jakie systemy ochrony przed upadkiem z dachu najlepiej wybrać? Sprawdź koniecznie!

Systemy asekuracyjne – czym są i jaką pełnią funkcję?

Podstawową funkcją systemów asekuracyjnych jest zabezpieczenie pracowników przed upadkiem z wysokości. Narzędzia te stosowane są zarówno w pionie, jak i w poziomie, na zamkniętych i otwartych przestrzeniach.

Stałe systemy asekuracyjne składają się z punktów kotwiczenia i trwale przymocowanych słupków kotwiczących oraz asekuracyjnych. Zarówno pojedyncze punkty asekuracyjne, jak i systemy asekuracji powinny spełniać wszelkie określone prawem wymagania i normy. To zapewni osobie wykonującej swoje zadania na wysokości bezpieczeństwo pracy. Pamiętajmy, że odpowiedni wybór systemu asekuracyjnego powinien być poprzedzony dokładną analizą wielu różnych czynników.

System chroniący podczas pracy na wysokości jest niezbędny m.in. w trakcie wykonywania prac remontowych na dachach, prac konserwujących, podczas czyszczenia rynien, odśnieżania, malowania i w wielu innych przypadkach.

Rodzaje zabezpieczeń przed upadkiem z wysokości – jakie wybrać?

Spośród produktów przeznaczonych do zabezpieczania przestrzeni i pracowników, którzy wykonują swoje zadania na wysokości, wyróżnić możemy szynodrabiny, pionowy i poziomy system asekuracji, siatki bezpieczeństwa, pojedyncze punkty asekuracyjne, szynowe systemy asekuracji, słupki asekuracyjne, punkty kotwiczenia, barierki ochronne czy systemy dostępu do elewacji.

Systemy asekuracyjne mogą być złożone z różnego osprzętu. Wszystko zależy od specyfiki danej pracy i rodzaju obiektu oraz jego konstrukcji. Asekuranty muszą spełniać wszelkie wymogi i być zgodne z obowiązującymi normami BHP.

Należy je dostosować m.in. do:

  • liczby osób wykonujących pracę na wysokości (inne rozwiązania będą się sprawdzały w grupach, a inne w przypadku pojedynczych osób),
  • rodzaju wykonywanych prac,
  • warunków środowiskowych oraz kąta, pod jakim jest nachylony dach.

Systemy zabezpieczające przed upadkiem z wysokości muszą być trwałe i bezpieczne. Trzeba wybierać takie produkty, które nie będą powodowały uszkodzeń dachu podczas montażu. W sprzedaży znajdziemy asekuranty od różnych producentów.

Jeżeli szukamy najlepszych systemów i punktów asekuracyjnych spełniających wszystkie wymagane normy, warto sprawdzić ofertę HIGHTECH. Specjaliści pomogą nam prawidłowo dobrać wyposażenie dla osób wykonujących swoje zadania na wysokości oraz zapewnią zabezpieczenie przestrzeni, która wymaga zastosowania nietypowych rozwiązań. Firma oferuje również montaż sprzętu przez doświadczonych alpinistów przemysłowych oraz zapewnia szkolenia.

Więcej informacji o dostępnych produktach znajdziesz na: https://systemyasekuracyjne.com/podloza-stalowe.

Pionowe i poziome systemy asekuracyjne – zastosowanie

Poziome systemy asekuracyjne to systemy linowe. Pracownik do systemu podpięty jest na całej długości za pomocą stalowej liny. To zarówno systemy przelotowe jak i nieprzelotowe (różnią się możliwością odpinania pracownika od punktów asekuracyjnych). Stosuje się je wszędzie tam, gdzie prace wykonywane są na dużych płaszczyznach, w tym na dachach budynków, mostach, platformach czy nawet pokładach statków. Poziome systemy linowe montowane są m.in. na dachach płaskich, do fasad budynków czy elementów konstrukcyjnych. Sprawdzają się podczas instalowania paneli solarnych, w trakcie konserwacji czy renowacji powierzchni dachów, a nawet odśnieżania. Aby je zainstalować używa się szerokiej gamy produktów kotwiczących.

W jaki sposób pionowe systemy asekuracyjne zapewniają bezpieczeństwo pracy na wysokości? Z takiego sposobu asekuracji korzysta się w pionowych ciągach komunikacyjnych. Pozwalają one na bezpieczne przemieszczanie się podczas schodzenia i wchodzenia. Stosuje się je przy pracach na słupach telekomunikacyjnych, energetycznych, konstrukcjach stalowych, wieżach, masztach, drabinach czy schodach przemysłowych. Są niezbędne podczas pracy w szybach windy, kominach przemysłowych czy konstrukcjach mostowych.

Słupki asekuracyjne i punkty kotwiczenia – co warto o nich wiedzieć?

Prace na wysokościach wymagają stosowania indywidualnych systemów ochrony osobistej. Jednym z takich elementów są pojedyncze słupki asekuracyjne. Przeznaczone są do mocowania na podłożach stalowych, drewnianych czy na dachach z blachy trapezowej. Umożliwiają też przytwierdzenie punktów do podłoży betonowych. Punkty kotwiczenia pozwalają na wpięcie zestawu łącząco-amortyzującego.

Wykorzystywanie pojedynczych słupków asekuracyjnych jest rozwiązaniem stosowanym często na wielkopowierzchniowych halach przemysłowych, na magazynach czy dachach z dużą ilością instalacji, na których nie można zainstalować systemu asekuracji linowej.

Urządzenia kotwiczące, w zależności od modelu, mocowane są pod warstwy docieplenia, bezpośrednio na warstwy docieplenia, na blachę trapezową, płytę warstwową bez warstw docieplenia, do rąbka stojącego lub do konstrukcji stalowej.

Podsumowanie

Zabezpieczenie pracowników przed upadkiem z wysokości jest obowiązkiem pracodawcy. W celu ochrony życia i zdrowia osób wykonujących swoje zadania na wysokościach stosuje się systemy asekuracji pionowej, poziomej, pojedyncze punkty asekuracyjne, siatki zabezpieczające, balustrady i wiele innych. Wybór sposobu asekuracji powinien być indywidualnie dobrany do charakteru oraz miejsca pracy. Wszystkie tego rodzaju produkty muszą też spełniać obowiązujące normy. Pamiętajmy, że nawet najlepszy sprzęt może zawieść, jeżeli nie jest wykorzystywany zgodnie z zasadami BHP!
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum