29 listopada 2023 11:32

Pete Whittaker trzeci na tradzie „Stranger than Fiction” 5.14

W ostatnich dniach mamy prawdziwy wysyp tradowych przejść z najwyższej półki. Swoje dołożył spec od rysowych formacji Pete Whittaker – Brytyjczyk zrobił drugie powtórzenie Stranger than Fiction 5.14.

***

Stranger than Fiction to słusznie przewieszona rysa na Bartlett Wash w Utah. Poprowadził ją w 2015 roku Mason Earle. Na pierwsze powtórzenie trzeba było czekać aż do listopada tego roku, padło łupem Lor Sabourin. Trzecie przejście dołożył kilka dni temu Pete Whittaker. Co ciekawe, Earle i wzorem autora Sabourin przed kluczowym odcinkiem zdjęli prawy but i zaplastrowali stopę, tak by palce zapracowały w cienkiej rysie. Pete wybrał inną taktykę, wspinał się w modelu butów Unparallel Up Lace LV.

Poniżej nieudana próba Pete’a na Stranger than Fiction:

Co Whittaker sądzi o trudnościach rysy Masona Earle’a? W jego odczuciu to mocne 8c – trudniejsze niż Cobra Crack (słynną rysę powtórzył w 2013 roku) i łatwiejsze niż Recovery Drink (tę linię przeszedł w 2019). Ale podkreśla też, że w tego typu formacjach zawsze dużą rolę odkrywa rozmiar dłoni i palców, tak więc odczucia poszczególnych wspinaczy mogą być różne.

Przede wszystkim jednak oddaje hołd autorowi:

To klasyk w rodzinie rysowych formacji, naprawdę musisz znać techniki klinowań, żeby zrobić tę drogę. Podziękowania dla Masona Earle’a za wizję i walkę do samego końca.

***

Pete Whittaker ma na koncie wiele rasowych tradów. Szczególne miejsce w puli zajmuje 100-metrowe Crown Royale na ścianie Profilveggen w Jøssingfjord (południe Norwegii), otwarte przez Brytyjczyka pod koniec września tego roku. Początkowo Pete zwlekał z wyceną niesamowitej drogi, po kilkunastu dniach zdecydował się postawić przy niej 9a.  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum