7 listopada 2023 17:40

Jeszcze nie „Terranova”, ale za to „Nova”. Will Bosi powtarza i podnosi z 8B+ na 8C

Chrapkę na drugie przejście Terranovy 8C+ Adama Ondry w rejonie Holštejn (Moravski Kras) ma dwoje wspinaczy, więcej chętnych chyba nie ma ;). To Czeszka Jana Švecová i Szkot Will Bosi. Oboje robią postępy, póki co Bosi powtórzył właśnie kombinację Nova 8B+.

Will Bosi (fot. Jana Švecová)

***

Nova to pomysł nie kogo innego jak właśnie Jany Švecovej z czerwca tego roku. Kombinacja powstała „w drodze” do głównego celu, jakim jest Ondrowy ekstrem. Czeszka wystartowała boulderem Sedni si na kost i skończyła  Terranovą. Dla takiej linii zaproponowała 8B+.

Will Bosi potrzebował sześciu sesji na skompletowanie ruchów na Novej. No i co istotne zdecydowanie docenił jej trudności:

Oryginalnie oceniona na 8B+ myślę, że zasługuje na podniesienie wyceny. Zajęła mi więcej dni niż pozostałe 8C, które jak dotąd zrobiłem w Czechach. Chciałbym też myśleć, że to mój styl wspinania, zapinanie na krawądkach w wapieniu – sądzę, że to ma znaczenie. Miejmy nadzieję, że wkrótce będzie więcej powtórzeń i pojawi się więcej opinii :).

Jak trudna musi być sama Terranova, można sobie tylko wyobrazić… Adam otworzył ten niepozorny, nieco ponad 10-ruchowy trawers po mikrochwytach i nieistniejących stopniach jeszcze w 2011 roku. Znając upór i możliwości Bosiego (powtórzenie przez Szkota Burden of Dreams 9A Nalle Hukkataivala to zdecydowanie boulderowe przejście roku), to on może być drugim pogromcą. A może jednak uprzedzi go równie uparta Jana Švecová?

Tagi:  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum