28 listopada 2023 10:41

Legendarna „Meltdown” 5.14c/8c+ po raz piąty. W akcji Connor Herson

Connor Herson to zawodnik wagi ciężkiej. Ma zaledwie 20 lat, a na koncie całą serię imponujących przejść na własnej. Tym razem pokonał jedną z najsłynniejszych rysowych formacji – Meltdown 5.14c/8c+ w Yosemite (w pobliżu Cascade Falls).

***

Meltdown to prawdziwy klejnot wśród tego typu dróg na świecie. Przewieszającą się cieniutką rysę jako pierwsza poprowadziła w 2008 roku Beth Rodden, powstała najtrudniejsza tradowa linia w dolinie, ba, jedno z najpoważniejszych tego typu wyzwań na świecie. O klasie drogi świadczy fakt, że na przestrzeni piętnastu lat powtórzyło ją zaledwie czterech wspinaczy. Czwartym jest właśnie Connor Herson.

Dopiero po 10 latach od otwarcia skutecznie zmierzył się z drogą Carlo Traversi. Cztery lata później drugie powtórzenie dołożył Jacopo Larcher. Wreszcie jesienią tego roku swoje najtrudniejsze przejście na własnej (bo za takie uznała Meltdown) odnotowała Barbara Zangerl.

Na filmie Austriaczka i Meltdown:
Cała czwórka jest pod wrażeniem osiągnięcia Beth Rodden. Herson pisze o ogromnym szacunku dla autorki za wizję i determinację, i o jednym z najwspanialszych osiągnięć w historii wspinania.

***

Tylko w tym roku Connor Herson poprowadził między innymi Blackbeard’s Tears 5.14c/8c+. Było to dopiero drugie przejście, pierwsze zrobił w 2016 roku Ethan Pringle (niektórzy porównują Blackbeard’s Tears właśnie do tytułowej Meltdown). Wcześniej padły też dwie klasowe rysy w Squamish – Cobra Crack The Crack of Destiny, obie 5.14b/8c. Z kolei we wrześniu pisaliśmy o górskim osiągnięciu Connora –  wspólnie z Fanem Yangiem jako pierwsi pokonali klasycznie drogę Hairline na wschodniej ścianie Mount Whitney (4421 m). Więcej o tym przejściu TUTAJ.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum