29 listopada 2023 18:25

„La Bongada” 8c+/9a, w akcji Francuzka Manon Hily

Manon Hily pewnie kojarzycie głównie z pucharowych aren. Francuzka ma ambicję wywalczyć przepustkę na paryskie igrzyska. Ale równolegle do zawodów walczy też na skalnych projektach. Jej ostatni nabytek to La Bongada 8c+/9a w Margalefie.

Manon Hily na „La Bongada” 8c+/9a (fot. José Morán)

***

Manon mówi o La Bongada jako o swojej drugiej „prawie 9a”. Pierwszą przeszła w 2018 roku, padła wtedy bardzo popularna Era Vela 8c+/9a Chrisa Sharmy, także w Margalefie (oryginalnie 9a, potem 8c+/9a, a nawet 8c+, ponoć po obrywie znów jest trudniejsza).

La Bongada, podobnie jak Era Vella, była różnie wyceniania na przestrzeni lat. Jej autor Julian Ramon Puigblanque (linia powstała w 2012 roku) odczuł trudności „tylko” na 8c, ale – wiadomo – Ramonet jest supersilnym gościem, do tego jego drogi w Margalefie zawsze uchodziły za wyjątkowo mocne. W 2014 roku Alex Megos postawił przy La Boganda nawet 9a, komentując: „linia nie ma nic wspólnego z 8c, Ramon mógł być po prostu za silny;)”. Ostatecznie wycena ustabilizowała się na poziomie 8c+/9a.

Na filmie tytułowa droga, prezentuje Adam Ondra:
***

29-letnia Manon Hily marzy o awansie olimpijskim i chyba w równym stopniu o europejskiej sławie – Biographie 9a+ w w Céüse. Drogę ma na celowniku już od dłuższego czasu. Z kolei za sobą między innymi takie przejścia jak: wspomnianą Era Vella, Coma Sant Pere 8c+, także w Margaefie (2018) i La Ligne Claire 8c+ w Saint Léger (2022).
Tagi:  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum